Урок 9. Зйомка різних сюжетів.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

  • Як визначити різні типи фотосюжетів.
  • Як сфотографувати проблемний сюжет.
  • Як зробити сюжет про героя.
  • Як сфотографувати сюжет про подію.
  • Як сфотографувати екстрені новини.

Фотожурналізм дотримується певних шаблонів. У редакторів і глядачів зазвичай є певні очікування стосовно формату знімків залежно від напрямку сюжету. Хороший фотокореспондент має власний «рецепт» того, коли та які знімки слід робити. А найкращий фотокореспондент не лише має «рецепт», але й може його вдосконалювати. Цей рецепт складається з рекомендацій щодо вибору типу фотозйомки й може знадобитися журналістам, які з фотографією працюють недавно.

Сюжет про події

Від виборів і судової тяганини до політичних перегонів: сюжети про події – це основна частина роботи фотографа. Хороше висвітлення події на фотографії важить більше, ніж задокументована новинна подія. Знімок передає енергію й важливість події. Спитайте в себе, які візуальні деталі події найкраще символізують зміст сюжету. Саме це має бути на вашій фотографії.

Приклад:

  • Під час виборів на зображенні - молодий виборець, який уперше вкидає бюлетень в урну для голосування.
  • Зображення кандидата в президенти, який тисне руку воєначальнику.
  • Політичні перегони: зображення надто палкого учасника демонстрації на фоні інших демонстрантів.

Екстрені новини

Екстрені новини – особливий вид сюжету про подію. Екстрені новини – це зазвичай незаплановані події, соціально важливі й цікаві. Сюжет термінових новин може розповідати про бомбування, природну катастрофу або ж незаплановане повідомлення про те, що політик виставив свою кандидатуру на виборах. Завдання фотографа намагатися проілюструвати це з точки зору ключових деталей події.

Дбайте про передній план (про об’єкт) і про задній план (контекст) події. Часто висвітлення події відбувається по її завершенні. Такі фотографії – як люди реагують на подію чи її наслідки, можуть бути вражаючими по силі впливу. Наприклад, люди, які прибирають місто після землетрусу, чи святкування перемоги після битви.

Сюжет про проблему

Сюжети про проблему не пов’язані з окремими подіями. Сюжет про проблему може бути присвячений тенденції (приміром, нестача води) або ж якомусь спонтанному чи незвичному явищу (наприклад, забавки моди).

Саме в сюжетах про проблему може проявитися креативний підхід до фотографії. Спитайте в себе, що може найкраще проілюструвати тему вашого сюжету на емоційному рівні. Подумайте про контекст зображень і людські емоції. Які деталі, який момент події найкраще відтворять атмосферу того, що відбувається?

Біографічний нарис

Фотографи часто знімають портрети: щоб збагатити біографічний нарис про людину, або ж тому, що ця людина фігурує у більш широкому сюжеті. Портрети можна розділити на дві категорії: постановочні портрети й папараці (фото людини в повсякденному житті).

Портрети, на яких герой позує, зображають людину, погляд якої спрямований у камеру, або людину, що дивиться вбік. Перевага таких портретів у тому, що вони добре висвітлені й вираз обличчя героя знятий так, що він відповідає ідеї сюжету. Фотографії людей, зняті спонтанно, як правило, показують людину в дії, яка пояснює, чому ж ця людина потрапила в новини.

Багато фотографів знімають обидва типи портретів. Додайте до цього деякі контекстні деталі , щоб забезпечити принаймні яскравий натяк на те, чому цей герой такий цікавий і важливий.

Підготовлена фотографія

Важливо звернути увагу на те, що є випадки, коли фотографи можуть підготуватися до певних зйомок. Але такого НІКОЛИ не буває з терміновими новинами чи просто новинами.

Зазвичай це відбувається, коли знімається сюжет про проблему або ж – частіше – портрет. Тоді фотограф може підготуватися, для того щоб  зробити фотографію якнайкраще: він може попросити того, кого фотографує, підійти на місце з кращим освітленням, додати до фотографії контекстні деталі або попросити головного героя повторити якусь дію.

 

Необхідно пам'ятати:

  • Якщо наперед визначити тип сюжету, який плануєте готувати, зйомка буде простішою й легшою.
  • Сюжети про серйозні новинні події більш шаблонні, ніж сюжети несерйозної тематики.
  • Проблемну чи подієву зйомку ніколи не можна підготувати заздалегідь, нею не вдається керувати. А до біографічної зйомки можна підготуватися.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що з перерахованого нижче ви зможете зняти на прес-конференції? (Одна відповідь)

  1. Швидше окремі портрети пожвавлених учасників, а не один загальний знімок.
  2. Фронтальні знімки, а не вигляд збоку.
  3. Груповий знімок під час позування перед пресою.
  4. Всі перелічені варіанти.

Питання 2. Правильно чи Ні: Під час підготовки до репортажу про екстрені й загальні новини є можливість підготуватися до фотозйомки.

Питання 3. Що з поданого нижче характерне для хорошого новинного портрету? (Одна відповідь)

  1. Герой знімку тримається як статуя й дивиться прямо в камеру.
  2. На зображенні жодної підказки чи натяку на контекст сюжету, або пояснення, чому ця людина потрапила в новини.
  3. Герой фотографії трохи затемнений, так що його/її обличчя важко роздивитися.
  4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 4. Правильно чи Ні: Хороший сюжет про проблему повинен стосуватися серйозних явищ чи тенденцій.