Вcтуп до громадянської журналістики

Сьогодні активно розвивається громадянська журналістика - феномен участі непрофесійних журналістів-аматорів у створенні контенту для професійних ЗМІ. Відомою громадянська журналістика стала з 11 вересня 2001 року, коли цілий світ облетіли кадри літака, що врізається в одну із веж Всесвітнього торгівельного центру. І ці кадри зняли перехожі-очевидці, а не професійні журналісти.

Відтоді ми спостерігаємо за активним розвитком цього феномену. Запит на якісну журналістику ще ніколи не був таким потужним, як нині. Люди потребують доступу до точної, достовірної, своєчасної інформації, яка розповідає про їх справи та їх життя.

Будь-хто може скористатися мобільним пристроєм для підготовки репортажу й транслювати його в режимі реального часу. Репортаж може бути про все те, що аудиторія хотіла б побачити - від стихійних лих, громадянських заворушень до розповідей про мистецтво, культуру та подорожі. Виклик часу, на який повинні відповісти громадянські журналісти та авторитетні новинні організації, полягає в тому, щоб працювати спільно, збирати й розповсюджувати історії, які впливають на людські життя.

Як громадянські журналісти збирають і передають інформацію, яку можуть використовувати редакції ЗМІ? І навпаки: як ЗМІ надають підтримку окремим громадянським журналістам та отримують від цього зиск?

Громадянські журналісти майже цілком залежні від мобільних пристроїв, інтернет-контактів і соціальних мереж, таких як Twitter, Facebook і YouTube, що використовуються ними для публікації інформації. Сучасні порівняно недорогі засоби мобільного зв’язку можуть виробляти й розміщувати відео високої чіткості (HD), фотознімки високого розділення та високоякісне аудіо. А всього кілька років тому обладнання для виробництва такого контенту коштувало десятки тисяч доларів.

Сучасна журналістика, на відміну від тієї, що функціонувала кілька років тому, має певні істотні особливості. Традиційно журналісти надавали інформацію, а аудиторія її сприймала. Сьогоднішня журналістика набагато інтерактивніша. Тепер аудиторія може сама задати цікаві для висвітлення теми і впливати на репортажі. Чимало новинних організацій перебудовуються, щоб відповідати вимогам цієї нової «соціально орієнтованої» журналістики.

Сьогодні посилюються можливості підвищення оперативності інформування. Як показують спостереження, про надзвичайні події першими повідомляють користувачі Твіттера – свідки, очевидці, за ними - інформаційні агентства, а вже потім – повідомлення по радіо.

Разом з тим громадянська журналістика надає представникам ЗМІ можливість отримати інформацію, альтернативну повідомленням із офіційних джерел, та суттєво її доповнює.

Поява громадянської журналістики сприяла й «конвергенції професіоналізму»: мова про те, що журналіст більше не може тільки «писати» чи «знімати», він повинен володіти універсальним набором навичок.

Ці зміни створили більш демократичну журналістику: автори новин та їх аудиторія тепер пов’язані тісніше. Громадянські журналісти стали ключовими гравцями в соціально орієнтованих новинах. StoryMaker покаже вам, як ефективно використовувати ваші унікальні засоби й навики для охоплення максимально широкої аудиторії, передаючи їй інформацію про важливі проблеми.

Розділ «Вступ до громадянської журналістики» включає вісім уроків і тестових вправ до них: