Урок 5. Постобробка.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Принципи хорошого редагування фотографії.
 • Як обрізати зображення.
 • Як працює корекція експозиції.
 • Як працює корекція балансу білого.
Приклад правильно експонованого і сфокусованого зображення

Ваша вихідна фотографія – це те саме, що чернетка сюжету. Зображення можна поліпшити, обрізавши їх, змінивши розділення й відкоригувавши колір.

Хороше редагування розпочинається з хорошого знімка. Переконайтесь, що ваше зображення правильно відекспоноване й сфокусоване. Почнемо з того, що зображення, добрі з технічної точки зору, простіше редагувати. Вміння відредагувати власні знімки – важлива частина вашої роботи. Зміна розділення фотознімка, обрізування країв, корекція кольорів і додавання тексту – на це потрібен час. Тому все слід спланувати наперед. Якщо час підпирає, то публікуйте ваші найкращі знімки вже, а відредаговану версію завантажите пізніше.

Обрізування країв фотознімка

Фото до обрізування
Фото після обрізування

Обрізування може перетворити посередню фотографію на сильне зображення. Без жалю відрізайте зайве, підганяючи зображення відповідно до правила третин. Відріжте зайвий простір, якщо він не має ніякого смислового навантаження. Предмети, що відволікають увагу глядача, залиште за кадром. Вони знижують вплив фотографії. Кожна деталь кадру має брати участь у створенні сюжету.

Фото до обрізування
Фото після обрізування

Однак будьте обережними, щоб не відрізати фігури людей там, де це може зашкодити зображенню. Не обрізайте кисті рук та ступні. Нехай важливі форми будуть у кадрі цілком. Форми на зображенні приваблюють увагу глядача, завершують зображення, утримують погляди глядачів.

Зміна розділення

Навіть мобільні засоби можуть створювати зображення з таким великим розділенням, що їх можна публікувати в журналі. Завжди знімайте з максимально допустимим розділенням файлу. Проблема в тому, що великі зображення займають багато місця й повільно пересилаються. Деякі мобільні засоби й додатки надають можливість зменшення зображення для більш ефективного відображення на сайті.

 

ЗАВЖДИ зберігайте копію оригінального зображення, якщо розмір фотографії значно зменшується.

Корекція експозиції та баланс білого

Додатки для редагування, такі як Photoshop Express, або додатки в соціальних мережах, наприклад, Instagram, дозволяють вам збільшити чи зменшити рівень експозиції та виправити проблеми з кольором, тобто скоригувати баланс білого. Також можна виправити зображення з жовтим чи блакитним відтінком. Зробити це дуже просто: всього лише накласти фільтр затемнення для переекспонованих світлин і накласти фільтр для фотографій з жовтим відтінком, виконаних у приміщенні. Зображення, зняті на потрібному рівні експозиції й з балансом білого, не потребують нічого, крім невеликої корекції. Водночас знімки, виконані в умовах нестачі освітлення, можна значно поліпшити постобробкою.

Неетичні маніпуляції

Оригінальне фото
Неетичне редагування

Інструменти фоторедагування наділені сильним ефектом. Репортери не мають права додумувати факти й цитати, а фотожурналісти – змінювати зображення.

Оригінальне фото
Неетичне редагування

Керівництво з етики Ассошіейтед Пресс з постобробки фотографій пропонує дотримуватися кодексу етики, який включає такі правила:

 • Зміст фотографії не можна суттєво змінювати в PhotoShop чи будь-якими іншими засобами.
 • Жоден елемент у цифровому вигляді не може бути доданий чи видалений з будь-якої фотографії.
 • Обличчя або відмінні особливості людей не можна приховувати, за винятком тих крайніх випадків, коли це потрібно для забезпечення їх безпеки.
 • Використання ретуші чи інструмента «штамп» прийнятне тільки для видалення пилу й подряпин.
 • Незначні коригування з використанням інструментів редагування прийнятні. До них належать обрізування країв фотографії, висвітлення й затемнення, перетворення на відтінки сірого кольору, а також тонування і налаштування кольору, але це має зводитися до мінімуму для чіткого й точного відтворення (аналогічно використанню методу освітлення й затемнення, які часто застосовують під час обробки фотографій у фотолабораторії), й збереження справжнього характеру фотографії.
 • Неприпустимі зміни рівнів інтенсивності, контрасту, кольору й насиченості, які суттєво змінюють первинний знімок.
 • Фон не можна розмивати в цифровому вигляді або видаляти методом затемнення чи тонування.

Необхідно пам'ятати:

 • Зображення, якісні з технічного боку, легше редагувати.
 • Завжди знімайте з налаштуванням збереження найбільшого розміру файлу. Менші копії ви зробите пізніше.
 • Гарно обрізана фотографія може суттєво поліпшити зображення.
 • Редагування експозиції, балансу кольорів і балансу білого також поліпшить зображення.
 • Будь-яке редагування, що виходить за межі мінімальних корекцій, неетичне.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що з перерахованого нижче треба зробити під час зйомки, щоб постобробка була більш ефективною? (Одна відповідь)

 1. Треба переконатися, що ваша камера налаштована на збереження файлу с найбільшим розміром.
 2. Треба переконатися, що зображення правильно відекспоноване.
 3. Треба переконатися, що зображення добре сфокусоване.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 2. Правильно чи Ні: 300 dpi (точок на дюйм) означає, що ви маєте зробити так, щоб довжина краю знімка дорівнювала 300 точкам (пікселям).

Питання 3. Що з поданого нижче припускається з точки зору етики? (Одна відповідь)

 1. Непотрібні на зображенні люди можуть бути видалені з кадру за допомогою інструментів «ретушування» чи «штамп».
 2. Колір і насиченість можна зробити більш інтенсивними, щоб надати зображенню емоційності.
 3. В титрах зображення може бути інформація, яка змінює зміст фотографії.
 4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 4: Чи можна описаний нижче випадок кваліфікувати як неприйнятний метод обробки фотографії? Вирішивши розмістити єгипетські піраміди на обкладинці журналу, редактор «National Geographic» зіткнувся з невеликою проблемою – фотографія горизонтальна, а обкладинка вертикальна. Тоді за допомогою досить нової й маловідомої на той час технології обробки фотографій одну з пірамід «присунули» ближче до іншої, щоб вони обидві помістилися на обкладинці.

 1. Так.
 2. Ні.

Питання 5. Чи слід таке редагування назвати неетичним?

Оригинальное фото
Редактированное фото
 1. Так.
 2. Ні.