Урок 2. Основи композиції.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Основи фотокомпозиції.
 • Що означає правило третин у фотографії.
 • Як створити план у фотографії.
 • Що означає «проробляти краї».
 • Як упіймати ключовий момент.
 • Поради з безпеки фотозйомки.

Фотографія багато що успадкувала від картини (живопис

Приклад фотографії з контекстом і дією
у). Кращі фотографії являють собою композицію, на якій об’єкт зображення вдало представлений у кадрі та зміст фото зрозумілий. Хороші кольори й співвідношення між домінантними формами, що поєднані в рамці, - це ті елементи зображення, на які звертають увагу насамперед. Також критично важливим є те, як фотограф використовує освітлення.

Під час зйомки новинної події важливо пам’ятати, що аудиторія не бачить сцену повністю, як бачите її ви. Аудиторії невідомо, що залишилось у вас за кадром. Досвідчені фотокореспонденти вміють закарбувати не лише драматизм і подієвість. Їх зображення вбирають у себе також візуальні елементи, які подають аудиторії контекст: на них помітна місцевість і відчутні причини, через які сталася подія.

Світ на фотографії може виглядати дуже по-різному. Це змушує вас мислити візуально, що може стати певним викликом навіть для найкращих журналістів.

Правило третин

Хороший приклад використання правила третин
Хороший приклад використання правила третин

Основа хорошої композиції – це правило третин. Згідно з цим правилом кадр ділиться на дев’ять однакових прямокутників. На багатьох смартфонах можна відобразити таку сітку на дисплеї камери.

Хороший приклад використання правила третин
Хороший приклад використання правила третин

Хороші фотографи створюють композицію на точках перетину ліній кадру й використовують кожен з дев’яти прямокутників для створення сюжету. Новачки намагаються розмістити об’єкт у центрі кадру й не звертають уваги на решту простору, хоча його можна було б використати для створення більш захопливого зображення.

Плани

Приклад фотографії з чітким переднім, середнім і заднім планами

Ще один важливий принцип хорошої композиції – використання планів. Створення певних планів у кадрі – переднього, середнього й заднього – допоможе вам домогтися виконання більш складного візуального сюжету. Ви могли б обрати композицію, за якої ваш об’єкт – фермер, чиї поля через засуху перетворилися на пустелю, - був би в кадрі на передньому плані зліва, а його висохлі поля – на задньому плані. Це додало би зображенню чіткого предметного плану (переднього) і контекстного плану (заднього).

Проробка країв

Приклад фотографії з чітким середнім і заднім планами

На фотографії з хорошою композицією важливі форми й інформація доповнюють одне одного в кадрі.

Стареньку з картиною в руках відтінюють дві фігури на задньому плані, які дивляться в різні боки, й цим підкреслюють самотність старої жінки. Фотографи називають це проробкою природних країв кадру.

 

Ключовий, або «вирішальний», момент знімка

Приклад фотографії з ключовим моментом знімка

Знаменитий французький фотограф Анрі-Картьє Брессон увів у термінологію фотографів поняття «вирішального (ключового) моменту фотографії». Тобто, найбільш вражаючі знімки знімають у ту мить – а це доля секунди! – коли всі елементи композиції зібрані докупи, а дія сюжету досягає найвищого драматизму. Найкращі фотографи вичікують саме на такий момент, щоб зробити знімок. Композиційні деталі з’єднані воєдино. Все заздалегідь сплановано й організовано з метою, щоб якнайкраще впіймати ключовий, або «вирішальний» момент. Але його треба дочекатися.

Трохи турботи й уваги до обдумування інформації, яку треба вкласти в знімок для передавання сюжету, матимуть успіх у створенні фотографії високої якості.

Безпека

Завжди пам’ятайте про свою безпеку й безпеку свого об’єкта. Репортер може бути близько біля потенційно небезпечних об’єктів. Фотографу треба підбиратися ще ближче, щоб зробити знімок. Новачки завжди балансують між безпекою та необхідністю зробити захоплююче фото.

 

Необхідно пам'ятати:

 • Мисліть візуально.
 • Організуйте елементи фотографії так, щоб вийшов інформативний, з інтригою сюжет.
 • Докладайте достатньо часу, щоб навчитися добре фотографувати. Хороша фотографія потребує чимало часу.
 • Вам потрібно спланувати й ретельно обдумати, як ви створите зображення, що зможе передати зміст сюжету й емоційно зачепити глядача.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що це таке - візуальне мислення? (Відповідей декілька)

 1. Планування сюжету для створення хорошого візуального контенту.
 2. Присвячення особистого часу роботі над створенням хороших світлин.
 3. Розуміння того, як розповідати візуальні історії.
 4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 2. Правильно чи Ні: Фотографію потрібно добре підготувати організаційно. Відмінний спосіб досягти цього – вибрати тільки один об’єкт й розмістити його по центру кадру.

Питання 3. Що з поданого нижче – основний принцип фотографії з хорошою композицією? (Відповідей декілька)

 1. Правило третин.
 2. Проробка країв.
 3. Плани.
 4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 4. Що з поданого нижче можна віднести до типових композиційних помилок? (Одна відповідь)

 1. Порушення пропорцій людини.
 2. Незбалансована композиція.
 3. Обрізані частини пам’яток історії та культури.
 4. Всі варіанти правильні.

Питання 5: Правильно чи Ні: Композиція допомагає фотографу правильно вибудувати кадр, відповідно до замислу, через візуальні образи донести свою ідею до глядача.