Урок 8. Налаштування балансу білого.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Що таке баланс білого.
 • Як налаштувати колір за допомогою контролю балансу білого.
Ваш зір у поєднанні з вашим мозком вражаюче калібрують те, як ви сприймаєте колір. Ви розпізнаєте червоний колір, навіть якщо джерело світла забарвлює його жовтим і робить схожим на помаранчевий. Ви розпізнаєте колір шкіри, навіть якщо підсвітити об’єкт зеленувато-синіми флуоресцентними лампами.

Цифрова камера на таке нездатна. Вона повинна бути налаштована так, щоб коригувати колірну температуру джерел освітлення. Таке калібрування проводиться по абсолютно білому кольору і саме тому називається баланс білого.

Приклад об’єкта, висвітленого лампою розжарювання, з використанням авто-налаштування балансу білого
Приклад об’єкта, висвітленого лампою розжарювання, з використанням правильного налаштування балансу білого

Лампа розжарювання має дуже високу температуру. Виділяючи тепло, вона забарвлює зображення в жовтий колір. Денне світло в похмурий, хмарний день має дуже низьку температуру, забарвлюючи зображення в блакитний колір. Інші джерела світла: сонячне світло, флуоресцентне світло й тінь – всі потрапляють всередину. Температура кольорів не має нічого спільного з кількістю світла.

Хороше керування кольором дуже важливе. З його допомогою зображення виглядає більш професійно. Багато смартфонів вже мають встановлені налаштування балансу білого.

Якщо ваш мобільний засіб надає вам можливість налаштувати баланс білого вручну, зробіть це. На вашому смартфоні може бути кнопка або опція в меню «баланс білого». Там будуть декілька іконок, які відображають п’ять чи шість джерел освітлення. Виберіть те джерело, яке найоптимальніше передає умови зйомки, в яких ви працюєте.

Якщо на вашому смартфоні немає функції балансу білого, то ви можете змінювати колір у додатках з постобробки фотографій (детальніше про це в розділі про постобробку). Якщо колірна температура не підходить, ДУЖЕ ВАЖЛИВО внести корективи перед публікацією вашого зображення.

AWB (автоматичний баланс білого)

Використовуйте цей режим для зйомки в будь-яких умовах. Мобільний пристрій зазвичай успішно вирішує задачу автоматичного визначення налаштування. Водночас, якщо камера неправильно «вгадає» потрібне налаштування, результат буде негативним. Цей режим підходить, якщо ви не знаєте, яке налаштування краще обрати.


Денне світло

Використовуйте цей режим налаштування для зйомок надворі. Цей режим надасть вашим зображенням досить «прохолодний» або легкий блакитний відтінок. Якщо зйомка буде проводитися в приміщенні – отримаєте помаранчевий відтінок.


Хмарно

Використовуйте цей режим для зйомки надворі. Цей режим додасть вашому зображенню легкого «теплого» відтінку. Якщо режим «денного світла» з технічної точки зору є більш правильним вибором, за умови використання режиму «Хмарно» зображення виходить дуже привабливим. Під час зйомки в приміщенні цей режим надасть зображенню насиченого помаранчевого відтінку.


Світло лампи розжарювання

Використовуйте це налаштування для зйомки в приміщенні, освітленому звичайними електричними лампами. Під час зйомки надворі цей режим надасть зображенню сильного блакитного відтінку.


Флуоресцентне освітлення

Використовуйте це налаштування, коли зйомка проводиться в приміщенні, освітленому люмінесцентними лампами. На вулиці при використанні цього режиму отримаєте блакитний відтінок.


Необхідно пам'ятати:

 • Для досягнення хороших результатів вам необхідно керувати балансом білого. 
 • Коригуйте баланс білого, якщо під час зйомки ви змінюєте один тип освітлення на інший.
 • Краще використовувати ручні налаштування балансу білого, хоча й автоматичне налаштування не виключає хорошого результату.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що з перерахованого нижче найкраще пояснює значення «баланс білого»? (Одна відповідь)

 1. Кількість світла, яке потрапляє на цифровий сенсор.
 2. Колірна температура світла, яке потрапляє на цифровий сенсор, від дуже теплого (жовтого) до холодного (блакитного).
 3. Колір заголовку.
 4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 2. Правильно чи Ні: Ви мусите завжди налаштовувати баланс білого на камері або під час постобробки.

Питання 3. Як ви можете контролювати баланс білого на вашому смартфоні або на камері (Відповідей декілька)

 1. Вручну налаштувати баланс білого по іконці, яка найкраще передає умови зйомки, в яких ви працюєте.
 2. Відкалібрувати за аркушем білого паперу, як це роблять відеожурналісти.
 3. Виправити баланс білого під час постобробки.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 4. Як би ви виправили баланс білого на зображенні? (Одна відповідь)

 1. Під час зйомки змінити опцію «баланс білого» на «флуоресценція».
 2. Відрегулювати експозицію.
 3. Виправити температуру світла під час постобробки, додавши жовтого.
 4. Всі перелічені варіанти.