Урок 6. Фоторепортаж.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як визначити сюжет, що найкраще передається вервицею зображень.
 • Різні способи структурування сюжетів, які передаються зображеннями.
 • Як структурувати оповідний фотонарис.
 • Як структурувати цикл фотографій.

Слово «репортаж» у перекладі з французької означає «сповіщати» або ж «інформувати», що визначає жанр, основною характеристикою якого є документальність. Класичний фоторепортаж – це документальна зйомка, яка виключає постановочні кадри та втручання, присутність фотографа в тому, що відбувається.

Більшість матеріалів супроводжує зазвичай всього одна фотографія. Ця фотографія має підбивати підсумок всієї події в одному кадрі.

23 серпня 2016 року в Одесі біля пам’ятника Дюку на Приморському бульварі стартував І Одеський міжнародний фестиваль степу (Odessa Tap Festival), який тривав до 27 серпня.

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО

Газета «Вечерняя Одесса»

Фоторепортаж

Більш як 25 років поспіль 1 квітня Одеса (Україна) перетворюється на столицю гумору, в якій і мешканці міста, й чисельні гості намагаються якомога веселіше провести час, сміючись і пустуючи. А на вокзалі в цей день всіх приїжджих зустрічає особливий «Клоун-контроль», що перевіряє вашу здатність посміхатися й веселитися. Веселощі на вулицях тривають цілий день.

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО

Газета «Вечерняя Одесса»

Фоторепортаж, який складається з кількох зображень, може бути сильним  візуальним інструментом оповіді сам по собі або в поєднанні з іншими елементами сюжету. Слайд-шоу – одна з найпопулярніших на сьогодні форм демонстрації фотографій онлайн, яка збирає велику кількість переглядів.

Приклад хорошого фоторепортажу

Учні відвідують курс для хлопців – Академія Іґл для молодих людей у Квінсі, Нью-Йорк, 12 квітня 2006 року. Ця школа – одна з кількох невеликих шкіл у міській державній системі освіти, яка бореться з високим рівнем відсіву учнів шляхом скорочення кількості учнів у класі і чітко сфокусованим навчальним планом. (John Smock/Gates Foundation)

Приклад поганого фоторепортажу

Продавці біля Піраміди в Гізі в Єгипті марнують час через нестачу роботи в жовтні. Кількість відвідувачів на сьогодні – рекордно мала частка від приблизно 5000 туристів, що прибували сюди щодня до революції.

Кожен фоторепортаж  потребує  структури й ідеї. Фоторепортаж може мати два варіанти структури: оповідь або цикл. Прагніть, щоб у підсумку у вас було 5-8 зображень. Зрозуміло, відзняти доведеться набагато більше.

Оповідний сюжет

Під час планування оповіді ви маєте створити арку оповідання – персонаж, дія, результат, місце й особливості. Обдумайте основне питання, кульмінацію та розв’язку. Обміркуйте причини й наслідки. Слайд-шоу повинно подати сюжет візуально так само ретельно, як написаний матеріал викладає це словами.

26 листопада 2015 року в Одесі запалили свічки пам’яті жертв геноциду українського народу -Голодомору 1932-1933-го, голодоморів 1921-1922-го, 1946-1947 років, під час яких загинули мільйони людей. Були покладені квіти й композиції з житніх і пшеничних колосків до пам’ятного знаку на Лідерсовському бульварі. Представники патріотичних організацій пройшли маршем головними вулицями міста. На Соборній площі в межах загальнонаціональної акції «Запали свічку пам’ яті» виклали хрест з двох тисяч запалених свічок.

Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО

Газета «Вечерняя Одесса»

Найбільша сила фотографії в її здатності ілюструвати універсальний людський досвід. Гарні оповіді будуються навколо персонажа або персонажів, з якими глядач може ототожнювати себе. Аудиторії потрібен хтось чи щось, близьке їй, або ж те, що поглинає уяву й захоплює сюжетом. Це і є той «гачок», на який можете впіймати глядача. Зрозумійте, ЩО може стати таким «гачком», і це буде гарантією того, що до вашого сюжету буде прикута увага багатьох.

Існує кілька доступних способів структурувати оповідь у сюжеті. Утримуйте в голові ідею, яку втілює ваш матеріал, і робіть знімки, щоб проілюструвати цю ідею. Кожен наступний знімок має бути інформативний і продовжувати оповідь. Типи сюжетів, про які йдеться далі, допоможуть вам це здійснити. Іноді фотографи використовують комбінацію варіантів, описаних нижче.

Основні моменти

Всі фоторепортажі – це сюжети про головні події. Ви завжди маєте прагнути передати найбільш важливі візуальні елементи сюжету. Деякі сюжети структуровані менше, щоб проілюстрували чітку сюжетну лінію, деякі – більше, щоб показати пікові моменти або найдраматичніші аспекти сюжету.

2 травня 2014  року. Трагічні події в Одесі на Грецькій площі та Куликовому полі, що призвели до великих людських жертв.

Сюжетна фотозйомка

Фоторепортаж показує, ЯК щось робиться, від самого початку до завершення. Наприклад, ви б могли зафіксувати, як твориться скульптура, як проходить процес виборів або ж простежити за ходом арешту протягом усієї судової справи.

Джордж Таннер ремонтує одяг і шиє костюми, як він робив це протягом більш як 30 років у своєму магазині у Флетбуш, Нью-Йорк, 22 вересня 2011 року.

Хронологія

Ви можете структурувати ваш сюжет у часі – реальному чи вигаданому. Звичайний спосіб надати фоторепортажу структуру – це зробити сюжет «Один день з життя».

Мохаммед Асул проводить вечір, керуючи своїм судном на ріці Ніл в Каїрі, Єгипет, 24 жовтня 2012. За його словами, туристичний бізнес став набагато бідніший після минулорічної революції. (Джон Смок / Small World News)

Слайд-шоу

Новинні організації розробили складну  формулу для знімків, необхідних для хорошого фоторепортажу чи слайд-шоу. Ця формула покликана допомогти фотографам уникнути одноманітності й забезпечити наявність структури. Хороше слайд-шоу рухається всередину й назовні. В міру того, як глядач рухається за сюжетом, зображення стають то більш концентрованими, то більш загальними, і це повторюється. Подібний ритм тримає глядачів у тонусі, зацікавлює їх і змушує переходити до іншого зображення.

Ось формула для різних типів зображень - вона забезпечить організацію хорошого слайд-шоу. Необхідно зняти зображення в кожній із категорій, щоб надати вашому слайд-шоу чіткої структури. Різноманіття образів створить захоплюючий сюжет.

Примітка: Ця формула не завжди застосовна до сюжету про основні події, які часто є збірниками найкращих фото по темі.

Характерне фото

Цей знімок підбиває підсумок усього матеріалу і йому притаманні важливі риси сюжету. Якщо б потрібно було вибрати тільки одну фотографію з усього репортажу, це була б вона.


Знімок місцевості

Використовуйте загальний план для того, щоб показати, де відбувається подія. Коли ви готуєте фоторепортаж, то запрошуєте глядача в подорож та виконуєте роль гіда. Використайте цей кадр, щоб аудиторія могла уявити, куди ви прямуєте. Зображення має пояснити сюжет у географічному контексті.


Крупний план

Підкреслюйте кожну деталь у вашому сюжеті. Крупний план іноді називають деталізованою фотографією. Він призначений не для інформування, а щоб привернути увагу до певної деталі й надати сюжетові драматизму.

ЗАВЖДИ робіть багато крупних планів.

Портрет

Це може бути фотографія у вигляді портрета або ж знімок людини на «промовистому» фоні. Фоторепортаж будується навколо образу людини. Вам будуть потрібні хороші портрети, які представлять вашого героя глядачам. Завжди знімайте різні портрети, деякі робіть щирими, душевними, тобто з людьми, які поводяться природно, а деякі – з людьми, які позують перед об’єктивом. 


Дія

Зосередьтеся на об’єкті, коли він перебуває в контакті з іншими людьми під час події. Зображення вашого персонажа в такому середовищі нададуть йому більшої переконливості.


Результат

 

Фотографія може бути використана, щоб завершити сюжет, сказати: «Кінець». Це може бути зображення власника магазину, що зачиняє двері, сонце, що заходить на фоні того, як спостерігачі йдуть додому з виборів, або дитина, що заснула в лікарні після операції.


Перші кілька зображень у слайд-шоу мають особливу вагу й досить часто складають комбінацію таких елементів:

 • Місце. Це часто ширококутне зображення, щоб передати відчуття місця, де відбувається подія.
 • Персонаж. Фотосюжет повинен мати головного героя. Ви маєте представити свого персонажа як попутника у вашій подорожі.
 • Характерне фото. Характерний знімок – це своєрідний підпис до сюжету, він привабливий для зору й візуально підбиває підсумок фоторепортажу.

Цикл фотографій

Цикл – це підібрані схожі зображення, призначені проілюструвати одну конкретну тему. Наприклад, цикл знімків зруйнованих будівель або ультрамодні сонцезахисні окуляри. Зображення всередині циклу повинні мати близьку стилістику, щоб згодом проілюструвати порівняння. Цикл – чудовий спосіб проілюструвати ідею саму по собі, або як додатковий засіб у поєднанні з відео, аудіо- чи текстовим матеріалом.

7 квітня 2014 року. Гнітюча картина стану цехів приладобудівного заводу «Оріон», колись одного з найбільших заводів в Одесі (Україна).
Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО
Газета «Вечерняя Одесса»

Вам не варто домагатися, щоб кожний знімок циклу був дуже схожий на решту. Іноді це просто неможливо. Але є деякі речі, про які варто пам’ятати.

 • Кут зору

Якщо це можливо, намагайтесь використати у всьому циклі один і той самий кут зору. Наприклад, якщо один знімок зроблений на рівні очей, інші теж робіть з цього ж рівня.

 • Фокусна відстань

Послідовність необхідна і в дотриманні відстані від об’єктиву до об’єкту зйомки. Це забезпечить постійну перспективу.

 • Розташування в кадрі

Всі зображення мають бути розташовані в кадрі схожим чином. Якщо фокусна відстань однакова, можливо, треба зробити крок у зворотному напрямку від більш крупних об’єктів і підійти ближче до менших об’єктів.

 • Колір і якість зображення

Якщо можливо, уникайте використання спалаху для окремих об’єктів. Узгодьте ISO й баланс білого.

Необхідно пам'ятати:

 • Робіть багато знімків.
 • Різноманітність – це ключовий момент.
 • Подумайте над тим, що за допомогою цих зображень ви маєте вибудувати сюжет.
 • Заздалегідь сплануйте, як ви будете надалі розкривати цю проблему.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Хороші фотографії – це не просто випадковий набір зображень. Вони потребують структури сюжету. Що з перерахованого нижче може забезпечити сюжету структуру? (Одна відповідь)

 1. Сюжет можна структурувати в хронологічному порядку.
 2. Сюжет можна структурувати як частину процесу, щоб показати, що вже щось зроблено.
 3. Сюжет може мати вигляд репортажу про основні події, щоб проілюструвати найважливіші елементи теми.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 2. Правильно чи Ні: Оповідь потребує різноманітності. Навпаки, цикл виглядає краще, якщо композиція не змінюється від знімка до знімка.

Питання 3. Характерні риси хорошого фоторепортажу… (Відповідей декілька)

 1. В кінцевому проекті буде від 8 до 20 знімків.
 2. Загалом, це розповідь, тому має бути візуальне різноманіття.
 3. Сюжети на широку тематику завжди кращі, ніж сюжети, сконцентровані на вузькій проблемі.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 4. Правильно чи Ні: Перші зображення в слайд-шоу повинні включати комбінацію персонажа, місця, дії, крупний план.