Урок 7. Зйомка швидкорухомих об’єктів.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Чому швидкорухомі об’єкти іноді виходять розмитими.
 • Прийоми для фіксації дії, особливо в умовах поганого освітлення.
 • Використання режиму пріоритету витримки.
 • Використання спалаху.
Журналістам часто доводиться знімати рухомі об’єкти – від футболістів на полі до транспортних засобів у русі та демонстрантів на марші. Здатність камери зафіксувати дію контролює затвор. Якщо швидкість затвора надто мала, він не може адекватно зафіксувати дію. Тоді зображення розмите, оскільки датчик записує рух. Витримка затвора зазвичай вимірюється долями секунди. Чим швидша дія, тим швидше повинен працювати затвор.

 

У деяких смартфонів є налаштування для переходу камери на вищу швидкість спрацювання затвора і вирівнювання експозиції. Зображення людини, яка біжить, використовується як значок цієї опції. Навіть якщо у вашого смартфона немає такої опції, є кілька прийомів, за допомогою яких ви зможете зафіксувати дію. Ви маєте розуміти, що можливості камери смартфона обмежені, й реалістично добирати тематику сюжету..

 

Керування освітленням

Найбільш розповсюджена проблема при спробі сфотографувати рух – нестача освітлення, через що неможливо правильно вибудувати експозицію. Також камері не вистачає швидкості спрацювання затвора, щоб зафіксувати дію. Ви не можете змусити камеру здійснити неможливе. Якщо ви знаєте, що вам треба зафіксувати дію, плануйте свою задачу так, щоб вам було достатньо світла. Тобто ви можете вибрати час доби, наприклад, коли сяє сонце. Також обрати більш освітлене місце – поблизу вуличного ліхтаря, сценічного світла або фар автомобіля.

Фіксація камери

Правильна позиція для утримування камери

Правильна позиція для утримування камери.

Тремтіння камери – рухи рук, що тримають камеру, - може призвести до створення розмитих зображень. Це стається не тільки під час зйомки рухомих об’єктів. Завжди тримайте камеру близько до тіла. Це спростить фіксацію порівняно з тим, коли ваші руки випрямлені. Щоб дати відпочинок ліктю руки, в якій ви тримаєте камеру, й зафіксувати її, покладіть камеру на коліно або на якийсь стійкий предмет.

Проаналізуємо використання спалаху

Приклад фотографії, зробленої зі спалахом телефону

Чимало мобільних пристроїв мають опцію спалаху. Спалах світла допомагає вам фіксувати рух. Більшість телефонних спалахів ефективні, однак на відстані до 3-х метрів.

Впіймайте мить!

У більшості випадків об’єкт зйомки рухається з різною швидкістю. Футболісти рухаються більш повільно, оскільки гра побудована на змаганні. Автомобілі уповільнюються на поворотах або в заторах. Демонстранти завмирають перед виступами. Впіймайте мить, коли об’єкти рухаються повільніше. Якщо співставити це з добрим світлом, ви отримаєте чіткі зображення складних предметів навіть уночі. Наприклад, демонстранти скандували поблизу ліхтаря.

Приклад «упійманої миті»
Приклад «упійманої миті»

Змінюйте кут зйомки в русі

Найскладніший рух для камери – це коли об’єкт зйомки рухається по всьому кадру справа наліво або зліва направо. Загальноприйнята техніка для опрацювання цієї ситуації має назву панорамування. Наведіть камеру й ідіть за об’єктом, повертаючи корпус тіла при потребі. Це зменшує швидкість руху об’єкта відносно камери. Ви також можете змінити кут зйомки так, щоб об’єкт наближався до камери не через увесь кадр, а з кута кадру. Це дозволить камері краще відстежувати об’єкт і фіксувати дію.

Тема вашої фотографії завжди повинна бути в центрі уваги. Стежте за обмеженнями вашого обладнання й умовами освітлення. Швидкість футболістів, транспортних засобів та інших рухомих об’єктів може бути різна. Вони можуть рухатися до більш яскравих джерел світла й навпаки. Самостійно оберіть найбільш вигідний момент, коли предмет добре висвітлений й рухається відносно повільно, щоб зробити свою фотографію.

Необхідно пам'ятати:

 • Важливо зрозуміти, коли світла недостатньо, й зупинити зйомку та відрегулювати налаштування. Не варто раз-по-раз робити розмиті знімки, сподіваючись, що хоч один вдасться.
 • Плануйте хороше освітлення, коли це можливо.
 • Якщо ваша камера має опцію «Рух», використайте її для зйомки швидкорухомих об’єктів.
 • Фіксуйте камеру.
 • Виберіть найкращий момент, щоб зафіксувати дію, як правило, коли об’єкт зйомки рухається поволі.
 • Використовуйте спалах.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що викликає «змазування» зображення під час зйомки швидкорухомих об’єктів? (Одна відповідь)

 1. Надто велика діафрагма.
 2. Низька швидкість затвора.
 3. Випадкове перемикання камери в режим відео.
 4. Надто високе значення ISO.

Питання 2. Правильно чи Ні: Розмитість – це наслідок тремтіння руки. Важливо стабілізувати камеру, коли збираєтеся зафіксувати дію.

Питання 3. Як ви можете поліпшити різкість зображення? (Відповідей декілька)

 1. Дочекатися моменту, коли об’єкт буде рухатися повільніше.
 2. Наблизити віддалений об’єкт за допомогою налаштування Zoom.
 3. Дочекатися моменту, коли об’єкт потрапить у зону кращого освітлення.
 4. Попросити швидкорухомий об’єкт сфотографувати себе.