Вступ до безпеки

Сьогодні кожна людина, перебуваючи в будь-якій точці земної кулі, здатна створити екстрені новини, що ще років з 20 тому могли робити тільки професійні журналісти. Це стало можливим завдяки зросту популярності смартфонів і зниженню вартості передавання даних.

Водночас слід мати на увазі, що в сучасному мінливому світі безпеку окремому громадянину чи спільності людей держава гарантує не завжди. Саме тому варто пам’ятати про те, що, беручи активну участь у громадсько-політичному житті країни, створюючи й розповсюджуючи новини про актуальні для суспільства події, ми можемо наразити на ризик як себе, так і тих, хто поруч з нами (учасників подій, громадянських активістів, рідних, близьких тощо).

Необхідно завжди пам’ятати, що засоби комунікації, з одного боку, відкривають перед нами цілий світ, а з другого – створюють великі ризики для громадян і професійних журналістів. Стандартні методи зв’язку в інтернеті чи через мобільний телефон залишають по собі слід, який фахівці можуть зафіксувати. Цей слід не лише наражає на ризик вас як створювача новин, але й може загрожувати безпеці ваших джерел, контактів, колег. Журналісти, активісти й усі, хто відчуває можливість загрози через власні дії, повинні користуватися нестандартними методами зв’язку.

Покликання громадянського журналіста – розповсюджувати актуальну інформацію про події, що відбуваються поруч, особливо в умовах збройного конфлікту, - поєднане з високим ризиком. Ви чи ваші джерела й контакти можуть постраждати, тому що зацікавленим сторонам може не сподобатися те, про що ви пишете чи говорите, що ви проводите розслідування, яке зачіпає чиїсь політичні або комерційні інтереси, або навіть тому, що ви можете опинитися не в тому місці і не в той час. Якщо ви вирішили стати громадянським журналістом, саме ви відповідаєте за забезпечення як своєї власної безпеки, так і всіх, хто тим чи іншим чином пов’язаний з вашими діями. Цей навчальний блок створений з метою допомогти вам виконувати вашу роботу громадянського журналіста відповідально й максимально безпечно. Особливо він буде корисний для тих, хто живе та працює в небезпечних умовах, а також для тих, хто висвітлює події в зоні військових дій.

Після завершення уроків з цифрової безпеки ви навчитеся оцінювати й зменшувати комунікаційні ризики для себе й інших. В заключному розділі запропоновані конкретні дії щодо забезпечення власної безпеки, безпеки своїх колег та джерел інформації.

Розділ «Вступ до безпеки» включає шість уроків і тестових вправ до них: