Урок 4. Основи експозиції.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як ваша камера вимірює кількість світла.
 • Як діагностувати такі розповсюджені проблеми, як нестача освітлення чи освітлення ззаду.
 • Як працює компенсація експозиції.

Всередині кожної мобільної камери є фотометр. Він вимірює кількість світла за мить перед тим, як ви зніматимете, й повідомляє камері, як налаштувати ISO, діафрагму й затвор (детальніше – в розділі «Основи роботи з камерою»). В компактних і дзеркальних камерах фотометр складніший, і це вже справа фотографа – повністю чи частково налаштувати експозицію залежно від вимірювання рівня світла.

Приклад розповсюджених проблем з вимірюванням світла

На цьому фото блакитного неба геть не видно. Навіть пропадають деякі деталі будівлі, що позаду. При цьому в затінених місцях теж пропадають деталі. Пов’язано це з тим, що фотометри легко обманути. Вони переводять підрахунок світла в лінзу й використовують його для налаштування експозиції. Для камери ускладниться оцінка експозиції, якщо при наявному світлі буде кілька варіантів налаштування. Камери мобільного телефону не можуть добре експонувати знімки з великою кількістю варіацій яскравого світла і затемнених місць.

Неприйнятне освітлення – це найбільш розповсюджена проблема для фотографів. Камера, якщо порівняти її з людським оком, надто слабкий засіб для сприйняття світла. Тож одна з найбільших проблем для фотографа під час зйомок об’єкта за нестачі освітлення – усвідомлення проблеми й методичне її вирішення, а не сподівання, що, безперервно знімаючи, хоча б одну-дві пристойні світлини ви таки зробите.

За умов поганого освітлення на сенсор не потрапляє достатньо світла, щоб правильно його налаштувати, відекспонувати. Смартфони мають лінзи меншого розміру, відповідно, набагато меншу діафрагму (детальніше читайте в розділі «Основи роботи з камерою»), ніж у професійних камер. Саме через такий малий розмір діафрагма не може пропускати стільки світла, як великі камери з крупнішими лінзами, які мають таку ж саму швидкість затвора.

Приклади кадру, знятого різними камерами

Мобільна камера
Компактна камера
Дзеркальна камера

Інші проблеми з експозицією можуть виникнути під час зйомки при нестачі освітлення, оскільки камера намагається висвітлити кадр сильніше, ніж він є насправді.

Заднє, або «контрове» освітлення

Приклад фото з заднім освітленням удень
Приклад фото з заднім освітленням уночі

Одна з розповсюджених проблем – освітлення, що падає ззаду, так зване «контрове», яке виникає, коли ви фотографуєте об’єкт з джерелом світла, розташованим за ним. Це може обманути фотометр, і об’єкт вийде темний, тобто недоекспонований. Як результат – зникають деякі деталі зображення.

Ще одна розповсюджена проблема – це світло, що має здатність відбиватися від таких поверхонь, як біле полотно намету, сніг, пісок тощо.

Налаштування експозиції під час зйомки

Приклад переекспонованої фотографії
Приклад того, як правильно експонувати темну частину за допомогою смартфона

Багато смартфонів дають можливість фотографу доторкнутися до місця на екрані, щоб показати камері, де треба знизити рівень експозиції. В деяких інших засобах можна вказати камері на затемнене місце в кадрі, доторкнутися до екрану й відновити знімок.

Налаштування експозиції після зйомки

Надто яскраве зображення

Приклад фотографії без компенсації експозиції
Приклад того, як правильно налаштувати експозицію фотографії з використанням компенсації

Деякі камери на смартфонах і додатки для фотографування дозволять вам налаштувати експозицію, використовуючи «компенсацію». Ви можете обрати в налаштуваннях дозовану експозицію (від високого до низького рівня), перед тим як зробити знімок. Це допоможе компенсувати надлишкове світло з найбільш яскравих ділянок зображення або затемнених місць кадру.

Надто темне зображення

Приклад фотографії без компенсації експозиції
Приклад того, як правильно налаштувати експозицію фотографії з використанням компенсації

Трохи переекспоновані або недостатньо експоновані зображення іноді можна виправити пост- обробкою через вбудовані в мобільний телефон програми або ж за допомогою таких додатків, як Adobe Photoshop Express. З Adobe Photoshop Express ви зможете виправити експозицію на готових знімках! Ви можете доторкнутися до зображення обличчя людини, й камера змінить рівень експозиції в ділянці обличчя.

Необхідно пам'ятати:

 • Важливо, щоб ваші фотографії мали належний рівень експозиції.
 • Камери на смартфонах не завжди можуть упоратися зі зйомкою фотографій з хорошою експозицією в складних умовах освітлення.
 • Управління експозицією в межах можливостей камери помітно покращить якість знімків.
 • Завжди робіть кілька знімків, щоб перевірити експозицію, і коригуйте налаштування, якщо це потрібно.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Які три речі впливають на рівень експозиції? (Відповідей декілька)

 1. ISO.
 2. Діафрагма.
 3. Налаштування наближення/віддалення.
 4. Витримка.

Питання 2. Правильно чи Ні: Затвор контролює час експонування світла.

Питання 3. Що ви можете зробити, якщо під час зйомки камерою смартфона ви отримали пере- експоноване зображення? (Одна відповідь)

 1. Нічого. У смартфонів немає ручного налаштування експозиції.
 2. На багатьох камерах смартфонів можна обрати дотиком місце на екрані, яке показує потрібне значення експозиції. Камера збільшить або зменшить значення експозиції в залежності від місця, до якого ви доторкнетесь.
 3. Перемкнути камеру смартфона в режим ручного налаштування.
 4. Жоден з перелічених варіантів.