Урок 1. Основи роботи з камерою.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

  • Як працює камера у вашому мобільному пристрої.
  • Що таке затвор, експозиція та ISO.
  • Інформація про трикутник експозиції.

Якщо ви хочете знати, як працює камера та як її використовувати, вам насамперед необхідно розібратися, в чому різниця між роботою камери та людського ока. Людське око сприймає деталі з найбільшим рівнем контрасту – яскраві ділянки зображення на засніжених вершинах гір і темні тіні біля входу в печеру в підніжжі тієї ж гори. Цифрова камера не завжди може розрізнити деталі так само чітко, як ваше око. Зображення може виявитися або надто яскраве, або ж надто темне для камери.

Ваше око швидко фокусується на окремому предметі в полі вашого зору. Цифровій камері треба «підказати», на чому сфокусуватися, особливо якщо погане освітлення. На фокусування потрібен певний час.

Приклад неправильно експонованого фото при тьмяному освітленні
Приклад правильно експонованого фото при тьмяному освітленні

Як працює камера

Цифрова камера дуже проста. Вона має цифровий сенсор, що сприймає світло, кнопку спуску, яка контролює період відкривання сенсора для світла, та об’єктив, який контролює кількість світла, що потрапляє на сенсор. Ось короткий опис кожного компоненту.

 

Цифровий сенсор

Всередині кожної цифрової камери є цифровий сенсор, який реєструє світло. Ці сенсори мають найрізноманітніші форми, розміри й дизайн. Більші сенсори краще використовувати для запису хорошого кольору й чітких об’єктів, особливо якщо освітлення недостатнє.

Як цифровий сенсор камери сприймає світло:

  • A. Світло, яке надходить
  • B. Фільтри кольору
  • C. Світло конвертується в електрику
  • D. Цифровий сенсор складається з мільйона пікселів, які збирають світло

Використання ISO в різних умовах

Цифрові сенсори можна налаштувати на різні рівні запису зі збільшеною або зменшеною чуттєвістю до світла. Система налаштування чуттєвості сенсора називається ISO й вимірюється в цифрах, як правило, від 100 до 800 і більше на мобільних засобах. ISO має бути більшим за умов поганого освітлення (800) і меншим за хорошого (100). Ваша камера встановить ISO  автоматично, але чимало Android-засобів і додатків дозволяють це робити вручну.

Затвор

Сенсор активується, коли ви опускаєте затвор. Затвор визначає час, за який світло дійде до сенсора. Цей час називається швидкістю затвора або витримкою. У фотографії швидкість вимірюється долями секунди. Затвор дозволяє фотографам зняти об’єкт у русі. Якщо швидкість затвора надто повільна, то рух об’єкта, записаний сенсором, може бути розмитим. На вашому мобільному пристрої затвор може не мати таких делікатних налаштувань.

У більшості мобільних засобів немає можливості безпосереднього управління затвором. Але багато камер на Android-пристроях і різні додатки надають набір налаштувань для зйомки рухомих об’єктів, змінюючи швидкість затвора під час визначення експозиції.

Діафрагма

Як працює діафрагма камери?

Діафрагма – це невеликий отвір, що контролює кількість світла, яке потрапляє на лінзу камери. Чим ширше відкривається діафрагма, тим більше світла потрапляє на цифровий сенсор. І навпаки: менше відкривається діафрагма – менше світла на сенсорі.

 

Баланс трикутника експозиції

Приклад фотографії без балансу
Приклад фотографії з балансом

Створення знімка з потрібною експозицією дуже схоже на гру з ISO, діафрагмою й затвором для досягнення необхідного ефекту. Чисельні дорогі фотокамери забезпечують фотографу більше ручних налаштувань цих елементів. Але навіть смартфони на сьогоднішній день дозволять вам налаштувати експозицію зміною ISO або ж дотиком до екрана в точці, яка відповідає середньому значенню експозиції. Деякі пристрої також мають цифровий зум, який дозволяє наближувати чи віддаляти. І якщо ви здійсните правильні налаштування, виберете правильну точку зйомки, то в результаті отримаєте знімок, який стане не лише окрасою вашої колекції фотографій, - ви також зможете запропонувати його для публікації в друкованих або ж цифрових ЗМІ. Головне, про що треба пам’ятати, щоб отримати якісний знімок, це те, що ніколи не буває однакових ситуацій. Тому здійснювати баланс співвідношень витримки, діафрагми (апертури) й ISO кожного разу потрібно по-новому. Обов’язкове виконання цього правила дозволить вам досягати хороших результатів.

Приклад фотографії з балансом
Приклад фотографії з балансом
Приклад фотографії, яку неможливо використати

Розуміння цих обмежень та робота з ними – ключ до того, щоб витиснути з вашої камери на смартфоні все можливе. Пам’ятайте, якщо ви маєте смартфон і вам потрібні фотографії для вашого сюжету, слід спланувати роботу так, щоб підлаштуватися до умов оптимального освітлення, якщо це можливо.

Необхідно пам'ятати:

  • Можливості камер смартфонів набагато обмеженіші, ніж можливості цифрових і дзеркальних фотоапаратів.
  • Ви не зможете налаштувати камеру смартфона вручну до того рівня, до якого налаштовуються цифрові й дзеркальні фотоапарати.
  • Камери смартфонів складно використовувати за умов поганого освітлення.
  • Камери смартфонів можуть не впоратися з швидкорухомими об’єктами.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Через які з перерахованих нижче причин камера має обмеження в сприйнятті світла? (Одна відповідь)

  1. Для експонування епізоду потрібно більше світла, ніж для людського ока, щоб побачити його.
  2. Камері для отримання нерозмитого кадру руху потрібні окремі зусилля, а людське око (й мозок) легко впорається з таким завданням.
  3. Ваше око може швидко пристосуватися й сфокусуватися, камера – більш повільна в цьому сенсі і для неї потрібні особливі інструкції щодо того, на чому сфокусуватися.
  4. Всі перелічені варіанти.

Питання 2. Правильно чи Ні: В цілому якість зйомки на смартфоні не дуже відрізняється від зйомки на компактній чи професійній камері. Різниця лише в тому, що у вас немає можливості вручну налаштувати витримку, а вбудовані лінза й діафрагма надто малі.

Питання 3. Що відбувається, коли ви натискаєте на кнопку спуску затвора на камері смартфона? (Одна відповідь)

  1. Фотографування.
  2. Фокусування зображення.
  3. Визначення витримки.
  4. Всі перелічені варіанти.

Питання 4. На що впливає діафрагма? (Одна відповідь)

  1. На кількість світла, яку може пропустити об’єктив за певний час.
  2. На яскравість зображення.
  3. На якість зображення, особливо на його різкість.
  4. Всі варіанти правильні.