Урок 8. Закон про ЗМІ.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Що таке кодекс етики.
 • Що таке самоцензура.
 • Поради, як захистити себе як журналіста.

Журналісти всього світу працюють в умовах певних правових обмежень стосовно того, що вони можуть робити. Найчастіше це питання національної безпеки, інформації, що стосується непристойних речей, та мови, що може спровокувати насильство і/або через що люди можуть потрапити в небезпеку.

В країнах з добре розвиненими законами про засоби масової інформації допускається критика уряду та висловлювання непопулярних ідей. Гарантується також певний ступінь суспільного доступу до офіційних документів.

Але дії деяких урядів мають більш обмежувальний характер. Нові закони обмежують засоби масової інформації в цілому й доступ до мережі Інтернет зокрема. Деякі організації, приміром, Committee to Protect Journalists, стурбовані тим, що мова формулювань нових законів дуже багатозначна й тому ці закони можуть бути використані проти журналістів.

Що ви маєте зробити, щоб захистити себе від надмірних обмежень закону про ЗМІ?

Знайте закон

Зрозумійте закон тієї країни чи реґіону, де ви працюєте. Сама наявність законів про захист журналістів не означає, що уряд, місцеве керівництво й сили безпеки будуть дотримуватися цих законів. Однак добре знання закону може бути першим кроком на шляху до його покращення.

Дотримуйтесь кодексу професійної поведінки

Чинним міжнародним документом кодексу професійної поведінки журналістів є Міжнародні принципи журналістської етики. Навіть у тих країнах, в яких закони про ЗМІ мають обмежувальний характер, дотримання принципів, викладених у цьому документі, може допомогти вам уникнути звинувачень у наклепі чи державній зраді.

Захищайтеся в ім’я змін

Одна з ключових характеристик змін у засобах масової інформації в цілому світі – це нерозривність ЗМІ та адвокасі. Громадянські журналісти руйнують бар’єри обмежень журналістики й водночас створюють сюжети. Об’єднайтеся з іншими, щоб створити базу знань. Шукайте підтримки з боку юридичних організацій в межах своєї країни. Шукайте підтримки й інформації від міжнародних організацій, таких як Committee to Protect Journalists.

Будьте обізнані щодо самоцензури

Навіть у країнах з досить ліберальними законами самоцензура – це проблема серед журналістів. Деякі журналісти відчувають незручності під час роботи над спірними питаннями, що стосуються культури, релігії, гендерних відмінностей (наприклад, прав жінок) чи міжнаціональної ворожнечі. Деякі журналісти неохоче беруться за висвітлення питань, які ганьблять імідж країни (приміром, широке розповсюдження зловживання алкоголем, корупція у відомих установах). Але якщо ці питання відносяться до суспільних інтересів, люди повинні про це знати. І розповісти їм – це ваша робота.

Захистіть себе (і свої джерела)

Цю проблему розглядаємо більш детально на уроках з цифрової безпеки. Розуміння законодавства про засоби масової інформації й того, як влада може його ігнорувати, зловживати законом про ЗМІ, має важливе значення для кожного журналіста, який працює в небезпечних умовах. Якщо вас заарештували, притягнули до відповідальності або ж   утискують, зверніться до національних і міжнародних організацій, які забезпечують підтримку журналістам.

Необхідно пам'ятати:

 • Закон про ЗМІ буде розвиватися по-різному в різних реґіонах і країнах.
 • Створіть журналістську спільноту і працюйте над захистом інтересів членів своєї спільноти.
 • Знайте про самоцензуру серед журналістів.
 • Дотримуйтесь професійного кодексу етики.
 • Вкладайте кошти у власну цифрову безпеку.
 • Будьте медіаграмотними. Знайте закони про публічну інформацію, що діють у країні, в якій ви працюєте.
 • Поповнюйте свої знання з питань безпеки, медіаправа.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Навіть якщо закони про ЗМІ не до кінця зрозумілі й влада застосовує їх несправедливо в країні чи реґіоні, де ви працюєте, що з названого нижче може допомогти громадянським журналістам захистити себе? (Одна відповідь)

 1. Добре знати закони, зафіксовані у письмовому вигляді.
 2. Виступати за створення кращих законів про ЗМІ.
 3. Дотримуватися професійного кодексу етики.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 2. Правильно чи Ні: Самоцензура може  бути проблемою для багатьох журналістів, навіть якщо немає урядової цензури. Хороші журналісти мають бути готові справедливо висвітлювати ідеї, з якими вони не згідні, непопулярні теми, які проте мають суспільний інтерес, а також теми важливі, але незручні в культурному плані.

Питання 3. Правильно чи Ні: Журналісти можуть захиститися завдяки корпоративній солідарності.

Питання 4. Виберіть ключові пропозиції з захисту журналістів (Відповідей декілька)

 1. Журналісти мають знати про свої права.
 2. Журналістів, що займаються розслідуваннями, потрібно готувати окремо.
 3. Журналіст має вміти поступатися й домовлятися з фігурантами розслідувань.
 4. Журналістам варто залучати на свою підтримку громадські організації та юристів, котрі спеціалізуються на проблемах ЗМІ.