Урок 1. Основи соціальних медіа.

З цього уроку ви дізнаєтеся:

  • Чого очікують редактори від сюжетів соціальних медіа.
  • Як використовувати соціальні медіа як інструмент репортажу.
  • Як визначитися з засобом, що буде використаний для сюжету.
  • Яких заходів вжити, щоб ваш матеріал було якомога легше віднайти.

Соціальні платформи дають можливість легко досягнути міжнародної аудиторії. В багатьох країнах за останні декілька років різноманітні значимі сюжети з’являлися в Twitter, Facebook, YouTube ще до їх оприлюднення в телевізійному ефірі таких компаній, як Al Jazeera, CNN чи BBC. Одночасне «вірусне» розповсюдження сюжетів у мережі телевізійного покриття може моментально зробити згадувану подію головною новиною та спонукати уряд чи інші залучені інституції відреагувати на подію.

Великі ЗМІ здійснюють відбір інформації для висвітлення в соціальних мережах. Вони вишукують сильні сюжети, які гарно представлені й можуть бути перевіреними. Громадянські журналісти, які розуміють, що саме шукають ЗМІ та які їхні очікування, можуть вибудувати взаємні довготермінові відносини. Це хороший шанс для того, щоб їхні сюжети побачили ті, хто впливає на політику в національному та міжнародному масштабі.

Для найбільш великих новинних організацій достовірність та високі стандарти подання інформації відіграють ключову роль у прийнятті рішення щодо використання матеріалів, створених громадянськими журналістами. Нижче подаються деякі важливі поради стосовно цієї теми. Ми обговоримо їх та багато інших тем більш детально в цьому та наступних розділах.

Поради

  • Починайте створення свого власного журналістського іміджу зі створення профілю в соціальних мережах. Пам’ятайте: псевдонімність (використання вигаданого імені) – зовсім не те ж саме, що анонімність. Детальніше читайте в розділі «Безпека».
  • Будьте поінформовані з тих питань, які висвітлюєте. Станьте експертом. Це допоможе вам краще подавати контент і бути попереду інших.
  • Інтонацію вашого висвітлення події витримуйте настільки нейтральною, наскільки це можливо. Не важлива ні драматичність самої події, ні те, як вона вас схвилювала.
  • Обговорюючи з редакторами методи висвітлення інформації чи будь-які інші потенційні конфлікти, будьте відверті.
  • Надайте джерела інформації ваших репортажів, а також їхні контакти, якщо це можливо, щоб інформацію могли перевірити. Детальніше читайте в розділі про створення репортажів.
  • Текст у вигляді підписів, ключових слів, заміток, назв та описів важливий навіть для відео-, фото- й аудіосюжетів. Пошукові системи й редактори, які їх використовують, не зможуть знайти ваш сюжет без відповідних умов пошуку, пов’язаних з вашим сюжетом. Натомість, щойно редактор знайшов ваш сюжет, текст допоможе йому зрозуміти й затвердити ваш репортаж. Більш детально про це – у наступному розділі.
  • Незалежно від обраного мобільного пристрою підготовлений вами інформаційний матеріал має бути зроблений професійно з технічної точки зору. До прикладу, відео, що «хитається», та ще й несфокусоване, з великою кількістю наїздів камери і планів технічно не професійне. Деталі в розділі «Відео».
  • Намагайтеся зрозуміти, який тип сюжету ви створюєте та як він впишеться в більш загальне висвітлення події. Різні типи сюжетів будуються по-різному. Наприклад, екстрена новина про бомбардування набере іншої форми, вимагатиме іншого стилю подання ба навіть іншої інформації, ніж сюжет про борця, що постраждав за свободу й має свої надії й очікування стосовно наступних виборів. Крім того, великі ЗМІ часто суміщають декілька сюжетів різних типів у один «блок». Розберіться, як ваш сюжет впишеться в таке висвітлення. Детальніше читайте в розділі про типи сюжетів.
  • Не описуйте того, про що не маєте навіть найменшої уяви! Більш стриманий, але досконально точний сюжет цінніший, ніж більш детальний, проте побудований на здогадах.
  • Важливо стати частиною групи, форуму та інших форм обговорення, пов’язаних з вашою проблемою чи реґіоном, в якому існує висвітлювана проблема.

В середовищі соціально орієнтованих новин ваш матеріал може розпочатися з SMS повідомлення та/або знімка з місця події. Коли ви дізнаєтеся більше, ваше висвітлення даного питання стане глибшим. Зміняться й засоби, якими ви будете користуватися. Але вам завжди слід обирати найкращий інструментарій для оповіді. Для деяких сюжетів і певної аудиторії краще підійде відео, для інших – аудіо.

Не зважаючи на те, який засіб, інструмент для якої аудиторії використовується, соціальне висвітлення будь-якого сюжету завжди в розвитку. Це називається новинний цикл. Важливо знати про те, як інші журналісти й новинні організації використовують ЗМІ для розкриття проблеми в циклі. Якщо ви працюєте в проекті в межах великої новинної організації, важливо розуміти, як ваш варіант вписується в загальну стратегію загалом.

Необхідно пам'ятати:

  • Соціальні інструменти й платформи дуже добре спрацьовують під час створення екстрених новин. Використовуйте це.
  • Ваша надійність як громадянського журналіста в соціальному середовищі важлива для новинних організацій.
  • Ваше висвітлення проблеми має розвиватися разом з подіями.
  • Відчуйте, як ваш варіант висвітлення проблеми допоможе якнайкраще посприяти діяльності інформаційного агентства, для якого ви готуєте репортаж.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що з перерахованого нижче повинен робити громадянський журналіст? (Відповідей декілька)

  1. Створювати присутність онлайн , використовуючи соціальні сайти.
  2. Не важливо, які інструменти ви використовуєте, ваша робота завжди має бути професійною з технічної точки зору.
  3. Ваш проект має ґрунтуватися на питаннях, що цікаві тільки вам, і ваша презентація має ґрунтуватися на вашій власній думці та інформації, отриманій через посередника.

Питання 2. Які риси притаманні громадянській журналістиці (Відповідей декілька):

  1. Громадянська журналістика – це не професійна діяльність.
  2. Мета участі в журналістській діяльності – надання незалежної, актуальної, правдивої інформації.
  3. Громадянський журналіст повинен бути добре поінформований з усіх питань.
  4. Надані матеріали мають бути максимально нейтральними.

Питання 3. Правильно чи Ні: Найкраща громадянська журналістика визначається двома ключовими моментами: а) вона часто приймає форму діалогу з аудиторією, б) журналіст прозорий у використанні методів ведення репортажу, джерел інформації та впливу.

Вопрос 4. Какую подготовительную работу включает сюжет о событии? (Один ответ)

Питання 4. Яку підготовчу роботу включає сюжет про подію (Одна відповідь)

  1. Жодної підготовчої роботи над сюжетом.
  2. Попереднє відвідування основних локацій, з якими пов’язана подія, та інтерв’ю з ключовими персонажами.
  3. Всі перелічені варіанти.