Урок 5. Розвиток сюжету.

З цього уроку ви дізнаєтеся:

 • Як служби новин розкривають сюжети протягом тривалого часу, називаючи це циклом новин.
 • Як називаються різні види сюжетів.
 • Прийоми висвітлення проблеми під час подальшого розвитку сюжету.

Деякі сюжети схожі на яскраві спалахи. Вони палають яскраво, але недовго. Інші сюжети розвиваються повільно, набираючи обертів в часі розвитку. Є й такі сюжети: їх життя коротке, але вони ілюструють поточні суспільні події, що гарантує подальше тривале висвітлення інформації. Всі сюжети з часом отримують розвиток. Це називається новинний цикл. Деякі сюжети мають довгий цикл, інші – короткий.

Новинні організації виділяють наступні категорії висвітлення матеріалу:

 • Основні події / Екстрені новини
 • Сюжет про подію
 • Репортаж про проблему
 • Біографічний нарис / Репортаж про персонажа

Ці категорії допомагають журналістам розпланувати в часі висвітлення обраної теми. Вони допомагають журналістам утримувати увагу читача й глядача, забезпечуючи різноманітність висвітлюваної теми протягом усього циклу новинних сюжетів. Розуміння цієї послідовності й того, чого від вас очікують, допоможе вам стати кращим журналістом.

Репортажі про основні події / Екстрені новини

Від пожеж і демонстрацій до авіакатастроф – екстрені новини не плануються і вимагають швидкого реагування. Екстрені новини часто виглядають як офіційний звіт, що надає дуже коротку інформацію: «що», «хто», «де», «коли», «чому» та «яким чином».

Продумайте їх з точки зору передачі основних фактів і джерел інтерв’ю у вашому матеріалі й відразу переходьте до основної інформації.

Екстрені новини іноді називають сюжетом першого дня, якщо події триватимуть ще й знадобиться подальше висвітлення проблеми. В соціальних мережах екстрені новини можуть виглядати не більш ніж коротка публікація чи фото.

Сюжет про подію

Це може бути прес-конференція, запланована демонстрація, відкриття нової лікарні чи вибори. Деякі сюжети про події продовжують екстрені новинні сюжети. Ключова різниця в тому, що журналіст має можливість підготувати попередній репортаж для сюжету про подію. Це дозволить вам зібрати і включити більше даних у ваш сюжет або ж дати необхідні посилання. Це також може надати вам додатковий час для того, щоб поговорити з більшою кількістю людей, можливо, включити думку експерта або співставити різні точки зору. Запитайте в себе, яка саме інформація і джерела допоможуть аудиторії краще розібратися в проблемі. Засоби, якими ви скористаєтесь, має визначити саме сюжет. Наприклад, якщо в сюжеті є вражаючі візуальні елементи, відео буде найкращим інструментом.

Сюжет про проблему

Сюжети, присвячені певним проблемам, найчастіше стосуються широких тенденцій, а не конкретних заходів чи окремих постатей. Вони можуть бути і про такі важливі теми, як нестача води, і на більш безтурботну тематику – наприклад, кумедні модні течії.

В центрі уваги журналіста стоїть певна проблема. Саме за ходом її розвитку і стежить журналіст.

Сюжет про проблему вимагає більш вигадливої презентації, ніж новинний сюжет. Сюжет про проблему часто включає опис того, як виглядають чи звучать окремі речі і як на це реагують люди.

Біографічний нарис

Біографічний нарис – це сюжет про окрему особу чи персонаж. Він чи вона можуть бути політиком, атлетом або знаменитістю. Біографічний нарис – це віконце, через яке ми можемо зазирнути в світ цієї людини. Так само, як у сюжеті про проблему, в біографічному нарисі часто використовуються описи поряд з інтерв’ю з героєм, можливо, з його друзями, сім’єю, колегами.

Поради з висвітлення матеріалу

Журналісти та медійні організації можуть запропонувати різноманітні варіанти висвітлення проблеми, чим спонукати громадськість до діалогу.

Нижче подаємо кілька порад з висвітлення проблемних тем:

 • Що нового і що тепер: Додаткові новини мають бути короткі й інформативні. Дійти до суті й зробити це швидко. Ваші публікації повинні включати основні факти і найбільш актуальну інформацію.
 • Покажіть і розкажіть: В той час як деякі сюжети складні для візуалізації, інші самі можуть спонукати до фото, відео чи аудіо. Оберіть правильний засіб чи їх поєднання для кращої оповіді вашого сюжету. Не забудьте про ключові слова та теги в мультимедійних матеріалах.
 • Дата і місце: Не забудьте чітко вказати, де й коли була здійснена публікація та сюжет.
 • Посилання на подальшу інформацію: Це може бути публікація в Twitter, відео в YouTube  або посилання на попередні публікації чи висвітлення цієї проблеми іншими новинними виданнями. Обдумайте використання хештегів, якщо вони підтримуються.
 • Відішліть до вашого джерела: Дайте читачам знати, звідки ваша інформація. Це свідоцтва очевидців, офіційний представник, ваші власні спостереження чи інші новинні видання. Прозорість – от що важливо.
 • Підтримуйте зворотний зв'язок : Сприяйте тому, щоб люди співпрацювали з вами й мали можливість відреагувати на ваші публікації. Полегшіть доступ до коментування. Заохочуйте дискусії з метою кращого інформування.
 • Розташуйте інформацію для читача в логічній послідовності. Наприклад, аналіз причин припинення подачі енергії в Капітолій не може бути попереду термінових новин про наслідки цієї події для суспільства.
 • З розвитком сюжетної лінії важливо й надалі поновлювати основну інформацію, вихідні дані й контекст-інформацію. Нові читачі й глядачі приєднуються до ваших матеріалів у різний час. Переконайтесь, що сюжет буде зрозумілий аудиторії, яка бачить його вперше.

Необхідно пам'ятати:

 • Визначте, який сюжет ви створюєте: екстрені новини, події, проблемний сюжет чи біографічний нарис.
 • Висвітліть цю проблему в межах циклу сюжетів.
 • Завжди розпочинайте свій репортаж з найновішої інформації.
 • Не приховуйте свої джерела.
 • Не допускайте використання в новинних матеріалах суджень-оцінок, підміни фактів емоціями.
 • Підтримуйте контакт з вашою аудиторією, заохочуйте співробітництво з нею у вигляді зворотного зв’язку.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що з перерахованого нижче характерне для хорошого новинного сюжету (Відповідей декілька):

 1. Чітко викладена думка журналіста.
 2. Презентація інформації подає тільки одну точку зору чи одну сторону сюжету.
 3. Оскільки презентація може демонструвати точку зору, вона має надати фактичне обґрунтування для цієї точки зору.
 4. Читач не розуміє, це чиясь власна думка чи новина.

Питання 2. Правильно чи Ні: Оскільки сюжет розвивається від репортажу про перший день події до більш поглибленого висвітлення матеріалу, важливо забезпечити вашу презентацію контекстною інформацією. Це нагадає вашій аудиторії про основні факти сюжету.

Питання 3. Категорії сюжетів, представлені на цьому уроці, важливі, бо… (Одна відповідь)

 1. Це своєрідна матриця того, як журналіст може подати більше інформації з розвитком сюжету через певний час.
 2. Вони забезпечують різноманітність, що допомагає підтримувати інтерес аудиторії до теми навіть через тривалий час.
 3. Чіткий розподіл на категорії надає репортерам та новинним організаціям можливість обговорювати сюжети й планувати довготривале висвітлення проблем.
 4. Все перелічене вище.

Питання 4. В чому різниця між проблемним сюжетом та сюжетом в новинах про подію? (Одна відповідь)

 1. В важливості інформації.
 2. В детальній подачі інформації.
 3. В лаконічності.

Питання 5. В центрі уваги якого матеріалу знаходиться особистість героя, його життя, прагнення, радощі й смуток? (Одна відповідь)

 1. Сюжет про подію.
 2. Екстрена новина.
 3. Біографічний нарис.
 4. Сюжет про проблему.