Урок 6. Вступ до етики та професійних стандартів.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як використовувати етику в ваших сюжетах.
 • Як створювати сюжети, засновані на фактах, а не на чиїхось особистих думках.
 • Як створювати збалансовані й соціально відповідальні сюжети.

Велика кількість новинних організацій створюють для своїх працівників професійні й етичні правила поведінки, так звані етичні кодекси. Іноді асоціації журналістів і професійні організації чинять так само. Незалежний, мобільний журналіст, на жаль, не має такої інституційної підтримки, але ви мусите дотримуватися найвищих професійних та етичних норм. І не має значення, як глибоко ви переживаєте через ту чи іншу подію або несправедливість, – ваша думка не повинна впливати на сюжет. Повідомляйте про факти та надайте можливість аудиторії для власних суджень й оцінок. У підсумку ви станете сильнішим і кращим журналістом.

10 професійних і етичних стандартів для журналістів

Базуватися на фактах

Якісна журналістика спирається на перевірені факти, зібрані в правильному репортажі, а не на чутки, думки чи розмірковування. Не має значення, як глибоко Вас схвилював сюжет, дозвольте у вашому репортажі фактам промовляти за себе. І повірте - аудиторія здатна зробити свій власний висновок.

Орієнтованість на громадян

Як громадянський журналіст ви обстоюєте суспільний інтерес – ви не представник політиків чи інтересів бізнесу. Ваш репортаж повинен розповідати про події, які стосуються життя простих людей. Подання інформації в ваших репортажах має бути прозоре й прочитуватися легко.

Збалансованість

Кращі журналісти шукають можливості для висвітлення проблеми з усіх боків, а не лише з тих, що базуються на їх власному баченні. Журналісти повинні брати інтерв’ю у найкращих джерел, щоб охопити багато точок зору. Респондентам завжди треба надавати можливість відповісти на критику й обґрунтувати вчинок. Для цього вам, можливо, доведеться мати справу з такими людьми й думками, з якими ви категорично не згодні. Але це також складова частина якісної журналістики.

Чесність

Будьте чесні перед собою щодо власних культурних цінностей і не допускайте їхнього впливу на ваше ставлення до інших. Уникайте стереотипів стосовно расових, релігійних, етнічних, статевих, вікових чи професійних питань, фізичного стану чи соціального статусу.

Точність

Факти й деталі сюжету мають бути підтверджені якомога краще. Ніколи не вигадуйте інформацію! Ніколи не спотворюйте факти, щоб «підігнати» їх під свій сюжет. Ніколи не проминайте важливу інформацію тільки через те, що вона не вписується в ваш сюжет. Ніколи не спотворюйте цитати й не використовуйте їх поза контекстом.

Значимість

Громадянська журналістика повинна мати безпосереднє значення для аудиторії. Якщо ваш сюжет не має безпосереднього відношення до життя людей, то ви втратите читачів. Так само важливо, чи зможе висвітлення теми призвести до глибшого пізнання й дискусії щодо важливого соціального питання і, можливо, суттєвої зміни політики.

Своєчасність

Ваш репортаж має бути на часі. Своєчасне донесення інформації має велике значення для повсякденного життя людей і ймовірніше вплине на зміну відповідної суспільної політики. Важливо висвітлювати новини й робити це швидко. Запізніла новина – це вже не новина.

Незалежність

Журналісти не повинні мати зв’язків з конкретною політичною партією, кланом чи зацікавленою групою. Ви в жодному разі не можете отримувати плату чи подарунки від організацій чи приватних осіб за висвітлення (чи не висвітлення) певної події. Завжди будьте в курсі мотивації джерел у вашому репортажі. Уникайте конфліктів інтересів – реальних чи можливих. Уникайте членства в організаціях чи супутніх подій у вашому особистому житті, які можуть скомпрометувати вашу чесність.

Прозорість

Журналісти мають бути відкритими стосовно техніки подачі матеріалу, джерел та інтересів, пов’язаних із сюжетом. Виявляйте неминучі потенційні конфлікти інтересів. Ніколи не використовуйте інформацію інших новинних агентств без посилань на них. Визнавайте помилки чи недоліки вашого репортажу. З’ясуйте всі умови стосовно будь-яких обіцянок, що були дані в обмін на інформацію. Уникайте таємних методів збирання інформації, за винятком випадків, коли відкритими методами важливу інформацію здобути неможливо. Спонукайте суспільне обговорення на основі вашого репортажу.

Зменшити шкоду до мінімуму

Завжди обережно ставтеся до того, як може вплинути ваш матеріал на його учасників. Пам’ятайте про співчуття та милосердя, коли шукаєте чи використовуєте респондентів або візуальні образи тих, з ким трапилася трагедія або ж нещастя. Це особливо важливо, якщо ви маєте справу з дітьми та людьми, що незнайомі зі ЗМІ. Приватні особи мають більші права на приватне життя, ніж офіційні особи та ті, хто прагне до влади, впливу чи привертає до себе увагу. Проникнення в приватне життя можна обґрунтувати тільки в разі надзвичайної суспільної потреби. Людей, яким висловлена підозра, але вони не перебувають під судом за злочини чи порушення закону, не можна засуджувати в ЗМІ.

Необхідно пам'ятати:

 • Уникайте бажання збагатити сюжет своєю власною думкою, якщо це йде всупереч фактам.
 • Висвітлюйте проблему з усіх боків, і не має значення, згодні ви чи ні з якоюсь точкою зору.
 • Намагайтесь супроводжувати сюжет інформацією, яка важлива для суспільства в даний момент.
 • Під час підготовки матеріалу будьте незалежним – наскільки це можливо.
 • У кожної новини має бути достовірне джерело.
 • З питань, які висвітлюєте, консультуйтеся з професійними експертами.
 • Дотримуйтесь відкритості в техніці подачі матеріалу та зазначенні джерел інформації.
 • Не спотворюйте в матеріалі реальні висловлювання героїв.
 • Не піддавайте людей ризику через ваш матеріал.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що з перерахованого нижче – приклад етики в журналістиці? (Одна відповідь)

 1. Захищати в репортажі опозиційну політичну партію, котра, без сумніву, краща, ніж діючий корумпований уряд.
 2. Прикидатися членом політичної партії, яка бере участь у виборчих перегонах, щоб провести журналістське розслідування.
 3. Репортаж про подію, яка цікавить лише вас і не має безпосереднього значення для вашої аудиторії.
 4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 2. Правильно чи НІ: Важливо дотримуватися кодексу громадянського журналіста і професійних стандартів, навіть якщо обставини вашої роботи ускладнені.

Питання 3. Іноді журналісти можуть стати знаменитими чи пізнаваними експертами з усталеною точкою зору. Цей тип впливу може призвести до нехтування професійною етикою. Щоб уникнути цього, журналістам, які стали публічними фігурами, треба… (Одна відповідь)

 1. Бути прозорими у своїх професійних зв’язках.
 2. Намагатися мінімізувати появу надто близьких відносин зі впливовими політиками й представниками бізнесу.
 3. Підтвердити в репортажі свої зобов’язання щодо висвітлення інформації в інтересах громадян, а не в інтересах еліти.
 4. Все перелічене вище.

Питання 4. Правильно чи Ні:  Журналіст не повинен допускати жодної «джинси» (тобто проплачених сюжетів) в інформаційних матеріалах.

Питання 5. Ви зняли сюжет про те, як дівчинка-підліток утекла з автомобіля вбивці, переслідуваного поліцією. Вийшла дуже яскрава історія. Ваші дії під час трансляції в ЗМІ цього сюжету? (Одна відповідь):

 1. Ви не покажете самої дівчинки, оскільки захист її життя та інтересів більш важливий. Акцент у матеріалі зробите на постаті вбивці та діях поліції.
 2. Ви покажете дівчинку, оскільки вважаєте, що без неї сюжет не буде повноцінним та цікавим.