Урок 6. Епізод.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як скласти кілька відеокліпів, щоб створити епізод.
 • Як використовувати різні техніки для створення епізоду.
 • Як епізод покращує контекст і збільшує вплив вашого сюжету.

Епізод - це серія об’єднаних в одне ціле кадрів. Коли кадри взаємодіють один з одним, окремі епізоди можуть розповісти завершену історію. Мобільний додаток StoryMaker базується на використанні кількох кадрів для створення повноцінного епізоду.

Основи зйомки епізоду

Щоб зняти епізод, вам треба розбити кожен елемент сюжету на окремі частини. Це може бути дві-три частини або й більше. Вам треба знати це ще перед тим, як ви зможете їх правильно поєднати в епізоді.

Подивіться на цей приклад. Ми вирішили зняти сюжет про те, як у лабораторії перевіряють кавуни на наявність і вміст нітратів.

Нам треба побачити працівника лабораторії.

Нам треба побачити кавун.

Нам треба побачити процес аналізу.

Як у лабораторії перевіряють кавуни.

Така послідовність трьох кадрів розповідає простенький, але повноцінний сюжет. Бо ці кадри – це початок, середина та кінець історії. 

Якщо ви добре знаєте свій сюжет, то можете знімати ролики в будь-якій послідовності, адже наприкінці роботи ви змонтуєте їх так, щоб розповісти свою історію.

І неважливо, наскільки складним стане ваш сюжет, пам’ятайте, що він повинен складатися з трьох частин: початку, середини й кінця. В кожній із них може бути кілька кадрів з різними елементами. Загалом, ваші кадри слід додавати в послідовності, яка включає всі три частини. В деяких сюжетах у вас можуть бути епізоди з п’яти (і навіть більше) кадрів для кожного розділу сюжету.

Якщо ви до кінця не знаєте історію, яку знімаєте, почніть з дальніх планів, просуваючись у сюжеті кадр за кадром. Коли ви розташуєте ваші кадри в хронологічному порядку, вони утворять природну прогресію. Використовуючи п’ять основних планів, - загальний, дальній, середній, близький і детальний, - ви зможете створити закінчений сюжет з природним розвитком подій.

Зйомка/Реверсивна зйомка епізоду

Якщо ви хочете показати подію в різних ракурсах одночасно, ви повинні знімати їх окремо. Тоді ваш кліп буде схожий на невелике кіно. Такий принцип відомий як зйомка/реверсивна зйомка епізоду.

Щоб зняти такий мініфільм, треба записати мінімум два кадри. Наприклад, в епізоді, коли наречений ставить свій підпис у РАЦСі, треба зняти два кадри: його обличчя й руки.

Обличчя й руки нареченого

Коли ви поєднаєте ці два кадри докупи, отримаєте відео, як наречений підписує документи.

Цю техніку також можна використовувати, щоб показати предмет, на який дивиться ваш герой. Наприклад, медсестра дивиться на результати аналізів.

Знайте, що ви не обмежені використанням лише двох кадрів. Додавання більшої кількості кадрів дасть вам можливість показати, як процес дії змінюється в часі. Наприклад, у сюжеті про медсестру ми додали ще декілька кадрів, і відео стало більш зрозумілим для аудиторії.

Послідовність зйомки інтерв’ю

Інтерв’ю створюються під час зйомок персонажа. Використайте зйомку крупним чи середнім планом. Якщо ви не впевнені в собі, дотримуйтесь інструкцій StoryMaker щодо попереднього перегляду. За умов зйомки з більш далекої відстані є ризик не почути сказане, або ж аудиторія не зрозуміє сюжет.

Виберіть кадр і дотримуйтесь його. Як тільки ви вирішили, в якій частині кадру буде людина, дотримуйтесь цього розташування. Збережіть це розташування, доки людина не закінчить відповідати на запитання. Ви можете змінити композицію кадру між запитаннями.

Залишайте достатньо вільного простору.

Вільний простір

Не пересувайте камеру, якщо ваш герой показує в бік чогось або обговорює щось за межами кадру. Після того як людина закінчить відповідати на запитання, зніміть дію або предмет, на які він показував.

Необхідно пам'ятати:

 • Зйомка/реверсивна зйомка епізоду допоможе у створенні на екрані безперервності дії вашого відео.
 • Зйомка/реверсивна зйомка епізоду часто використовується в інтерв’ю, коли показують інтерв’юера й людину, в якої беруть інтерв’ю.
 • Зйомка/реверсивна зйомка епізоду – хороша техніка, щоб створити відмінний відеоролик.
 • Вдалі епізоди відповідають на шість важливих запитань, які ми вже обговорювали: «що», «хто», «де», «коли», «чому» і «як».
 • Створення ефективного епізоду потребує зйомки кадрів різного розміру, в кожному з яких міститься додаткова частина сюжету.
 • Коли ви суміщаєте кілька послідовностей, ви створюєте більш складний сюжет.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що входить у послідовність кадрів? (Одна відповідь)

 1. Погода.
 2. Тип кадру.
 3. Опис.
 4. Елементи сюжету.

Питання 2. Яка найменша кількість кадрів вам потрібна, щоб здійснити зйомку/реверсивну зйомку? (Одна відповідь)

 1. 10 кадрів.
 2. 3 кадри.
 3. 6 кадрів.
 4. 2 кадри.

Питання 3. Правильно чи Ні: Зйомка/реверсивна зйомка епізоду може показати тільки те, на що дивиться людина.

Питання 4. Який план відеозйомок працює краще в зйомці/реверсивній зйомці? (Одна відповідь)

 1. Загальний план.
 2. Середній план.
 3. Дальній план.
 4. Детальний план.

Питання 5. Правильно чи Ні: Додавання більшої кількості кадрів дозволить вам показати, як подія змінювалася в часі.