Урок 5. Типи планів відеозйомки.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як зробити відеосюжет, використовуючи різну дальність планів.
 • Які початкові кліпи необхідні для того, щоб створити відмінний відеосюжет.
 • Як StoryMaker піддає обробці різноманітні типи знімків.

Вдалий відеосюжет – це не лише поєднані між собою кілька відзнятих кадрів. Хороший кадр розвиває сюжет, надаючи конкретну інформацію. У кожного кадру - своя мета, для якої потрібен певний тип відеоплану. Наприклад, ви можете показати навколишнє середовище через різні типи планів, але загальний план – це найпростіший варіант для успішного виконання цього завдання. Загальні плани знімаються на відстані від людей. Саме ця відстань забезпечує чітке зображення навколо персонажа, тому цей тип ефективний, щоб відобразити місце розташування.

У кожного типу зйомки є мета, яка відповідає на певні питання сюжету.

Загальний план
Дальній план
Середній план
Крупний план
Детальний план

Якщо ви використовуєте всі типи кадрів, то можете дозволити собі сфокусуватися на окремих частинах сюжету, а згрупувавши їх, отримаєте повноцінний сюжет.

Загальний план

Загальний план демонструє місцевість або обстановку, де відбувається дія сюжету. Загальний план зазвичай використовується на самому початку і всього один раз в епізоді.

Якщо ви використовуєте загальний план кілька разів, маєте показати зміни на місцевості. Наприклад, спочатку машини стоять, а згодом починають роз’їжджатися. Але між загальними планами обов’язково мають бути інші кадри – два загальні плани разом не сприймаються.

Дальній план

Дальній план показує, як герої взаємодіють з місцевістю. Він показує героя в дії або ж результат дії. Дальні плани використовуються для того, щоб виділити дії героя, і можуть включати декілька героїв.

Середній план

Середній план допомагає аудиторії сфокусуватися на одному чи двох героях без обов’язкового пояснення місця розташування. Середній план показує мову тіла героя. Для ефективного використання середнього плану треба звертати увагу, чи достатньо простору навколо голови та наскільки чітка лінія очей.

Крупний план

Крупний план змушує глядачів сфокусуватися на одному герої і підкреслює емоції героя. Крупний план не повинен показувати навколишню обстановку. Зосередьте увагу на очах героя та сфокусуйтеся на тому, щоб зняти емоції.

Детальний план

Детальний план зйомки демонструє цікаву деталь, при цьому повністю фокусуючись на важливості події чи об’єкті. Цей тип зйомок найкраще використовувати для того, щоб виокремити деталь, непомітну на загальному плані. Ви можете структурувати знімок, вирізавши решту, щоб виділити окрему деталь. Можна розпочати з фокусування на руці людини, особливо коли виконується якась дія.

 Планы и клипы в мобільному додатку StroyMaker

Storymaker, враховуючи стандартні уявлення про типи відеозйомки, використовує їх трохи інакше. StoryMaker розподіляє знімки за принципом їх використання в сюжеті. При цьому в окремих кліпах можна використовувати кілька типів зйомки. Отже, типи кліпів.

Місце

Кліп, мета якого – показати місце дії, де відбувається сюжет, знімається за допомогою загального або ж детального плану.

Персонаж

Кліп, який показує героя сюжету, знімається крупним або середнім планом. Це може бути відповідь героя на запитання журналіста або ж розповідь про себе.

Дія

Кліп, який показує дію, знімається загальним або детальним планом. Він повинен чітко відображати дію, яка відбувається.

Результат

Кліп про результат знімається майже так само, як кліп про якусь дію, але ближче, щоб показати результат. Його треба знімати детальним або середнім планом.

Напис

Написи зазвичай знімаються за допомогою детального плану. Кліп з написами підкреслює ключову думку вашого сюжету.

Необхідно пам'ятати:

 • Інколи у високобюджетному кіно можна побачити кадри, зняті тремтливою камерою. І навпаки – малобюджетний документальний фільм представляє складну багатопланову операторську роботу.
 • Правила візуальної розповіді стосуються кожного жанру - незалежно від того, де знімався фільм і як багато людей брали в цьому участь.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Як зняти успішне відео? (Одна відповідь)

 1. Знімати багато відео.
 2. Зробити так, щоб кожне нове відео мало схожість з попереднім.
 3. Будь-які відео, які гарно виглядають, можна вважати успішними.
 4. Поставити мету перед своїм відео.

Питання 2. Скільки цілей можна досягнути в одному відео? (Одна відповідь)

 1. 0.
 2. 1.
 3. 4.
 4. 12.

Питання 3. Яка мета дальнього плану? (Одна відповідь)

 1. Підкреслити гарне взуття вашого героя.
 2. Показати героїв і їх взаємодію з оточенням.
 3. Показати зачіску героя.
 4. Показати країну, з якої прибув ваш герой.

Питання 4. Під час використання якого плану зйомки необхідно звернути увагу на очі героя? (Одна відповідь)

 1. Дального.
 2. Середнього.
 3. Крупного.
 4. Детального.