Урок 1. Основи відео.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Основні прийоми створення хороших відеокліпів.
 • Як зняти достатню кількість відео для вашого сюжету.
 • Як тримати камеру нерухомо.
 • Декілька прийомів для підвищення якості зйомки ваших власних кліпів.

Можливості сучасних камер на наших смартфонах дозволяють створювати якісні відеосюжети. Для цього вам потрібно лише запам’ятати кілька нескладних правил і дотримуватися їх під час підготовки сюжету. Також необхідно добре вивчити камеру, зрозуміти її можливості й характеристики та допомогти їй зняти відео так, щоб вам самим сподобався результат.

Для успішної роботи над відео дуже важливо враховувати те, що через камеру світ виглядає зовсім іншим, аніж ми його зазвичай бачимо своїми власними очима. Для глибшого розуміння того, як працює камера, дивіть базові уроки з фотографії.

Вам треба пам’ятати про три чинники, щоб стати хорошим відеооператором:

 • ставте мету
 • усе контролюйте
 • плануйте

Ставте мету

Ви маєте розуміти, що саме хочете зняти. Уважно стежте за сюжетом чи подією, яку хочете зафіксувати, й переконайтесь, що ви все чітко бачите в кадрі.

Все контролюйте

Тримайте камеру нерухомо. Використовуйте своє тіло для стабілізації камери.

Пам’ятайте про дихання! Дехто затримує подих, вважаючи, що це допоможе зафіксувати камеру. Проте краще підготуйтесь до зйомки, дихайте і, коли отримаєте нерухомий кадр, розпочинайте запис.

Не рухайте камерою

Рухома камера створює надто багато руху в кадрі. Це швидше відволікає, аніж допомагає. Якщо вам потрібен інший кут зору, зупиніть запис, змініть кадр і почніть новий запис.

Плануйте

Ви маєте чітко розуміти, що саме хочете побачити після закінчення зйомки, яким буде ваш кінцевий продукт. Тоді ви точно знатимете, коли можна зупиняти зйомку.

Не зупиняйте запис до того часу, доки не досягнете наміченого й усі дії, які ви спланували, не будуть виконані.

Коли ви знімаєте подію, переконайтесь, що камера вже знімає 5-10 секунд до початку, та стільки ж – після закінчення. Коли глядачі бачать подію цілком, це допомагає краще зрозуміти те, що відбулося.

Ось приклад того, як завершена дія виглядає в кадрі:

Наша героїня пектиме млинці. Вона намащує пательню олією, заливає тістом. Наступний кадр показує млинець. Далі - глядачів. Млинець печеться, далі героїня загортає начинку. Завершення дії – глядачі бачать готовий млинець.

В цьому відео знятий процес випікання млинців. Цей кліп легко розбити на дві частини: зйомка крупним планом того, як саме готується млинець, а далі ще один план – середній – зйомка героїні.

Таким чином, відеокліп демонструє завершену дію.

Щоб усе вийшло, вам треба буде зняти весь процес двічі, а потім чергувати плани.

Також можна зняти завершену дію одним планом. В цьому разі головне – не зупинити зйомку на півдорозі. Якщо ви зняли старт дії, то дочекайтеся повного фінішу і лише тоді зупиняйте зйомку.

Перед зйомкою ролика оператор структурує кадри (розбиває відеокліп на ряд кадрів) і спілкується з героєм сюжету, щоб пояснити йому мету зйомки. Може виникнути необхідність попросити вашого героя повторити або відтворити дію, щоб правильно все задокументувати. Просити когось про відтворення дії – це нормально, якщо лише ви не просите спотворити факти.

Станьте перед тим, кого/що ви хочете зняти, а не збоку


Необхідно пам'ятати:

 • Якщо ви закінчили знімати, порахуйте до п’яти, а тоді зупиняйте запис. Це дасть можливість переконатися, що у вас достатньо часу наприкінці кліпу, й ви не обріжете фінал репортажу.
 • Вам не треба знімати довго. Найчастіше подію, що триває годину, на відео можна показати за дві-три хвилини.
 • Не треба знімати надто багато матеріалу. Відеофайли великого розміру важко пересилати. Знаходьте природні паузи, щоб зупинити запис одного кліпу та перейти до запису іншого, якщо ви відчуваєте, що ваш кадр затягнувся.
 • Щоб бути корисним, ваш кліп має тривати не менше 10 секунд – незалежно від того, наскільки коротку подію ви знімаєте. Якщо він вийде коротшим, то може виявитися некорисним.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Правильно чи Ні: Записуючи завершену дію, ви можете показати сюжет, використавши один план зйомки.

Питання 2. Скільки секунд має тривати запис до початку дії та після її завершення (Одна відповідь)

 1. 5 секунд до, 0 секунд після.
 2. 0 секунд до, 5 секунд після.
 3. 5 секунд до, 5 секунд після.
 4. 0 секунд до, 0 секунд після.

Питання 3. Чи припустимо просити людину повторити дію або ж переробити її, щоб усе правильно задокументувати?

 1. Так, але якщо при цьому не будуть спотворені факти.
 2. Ні, ви ніколи не повинні спілкуватися з вашим героєм.