В хороших сюжетах використовуються символи. Символ – це те, що має високо асоціативне значення для людей. Це може бути предмет, дія, ім’я чи подія. Символи часто трактуються різними людьми по-різному, особливо якщо це люди різної культурної чи соціальної приналежності. Щоб ваш сюжет став вагомим, варто використовувати візуальні символи. Аудиторія швидко й емоційно сприйме їх. Адже кожний символ сам по собі – це вже цікава історія.
Один зі способів створити хороший сюжет – використати мінливу інтерпретацію символу. Цікаво, наприклад, що хвиля революцій у арабському світі 2011 року отримала назву «арабська весна» - за аналогією з хвилею революцій 1848 року в Європі, що ввійшла в історію як «весна народів». Однак очікувані швидкі зміни в арабському світі не відбулися. Величезні надії змінилися на розчарування, яке знайшло своє символічне відображення. Так, першого ж дня після революції 2011 року в Лівії на стінах будинків у найбільших містах з’явилися графіті. Спочатку це були символи надії, мрій нового покоління Лівії. На сьогоднішній день ці малюнки стали символом втрачених надій і нездійсненних мрій лівійського народу.
Іноді символи могутні саме тому, що демонструють силу, витривалість. Наприклад, образ гори, непорушної навіть після землетрусу, або ж статуя видатного культурного діяча із давнини.
Надто часто в новинних сюжетах інформація подається буквально. Репортер не думає над тим, як подати інформацію або сюжет більш цікаво, з використанням символів. Візуальний контент, поданий буквально, без урахування впливу сили символів, виглядає надто спрощено. Цей недолік глибинності – перша причина нецікавих, нудних новин.
Але важливо й не зловживати символами, не використовувати їх тривіально або як пропаганду. Також варто пам’ятати, що люди сприймають символи по-різному.
Ось кілька прикладів символів і того, як вони змінили розвиток сюжету:
Під час війни солдати переслідують партизана. Мешканці села переховують його, хоча знають, що за це загрожує розстріл. Вони являють собою символ жертовності й патріотизму. Коли партизан здається і своїм життя рятує село, він стає символом героїзму й великодушності.
Під час передвиборних перегонів політик розглядає варіант використання державних коштів для своєї кампанії. Коли він приймає таке рішення, він стає символом зажерливості й корупції. Коли ж звітує про всі фінансові джерела своєї передвиборної кампанії, стає символом чесності.
Футболіст, який забив вирішальний гол у Лізі чемпіонів й приніс перемогу своїй команді, символізує героя. Коли ж з’ясовується, що він чинить насильство в стосунках з дружиною, він виглядає як негідник.
Контрольні запитання до уроку:
Питання 1. Політик, якого звинуватили в хабарництві, знову балотується на виборах. Він символізує собою… (Одна відповідь)
Зажерливість.
Непідкупність.
Покарання.
Питання 2. Пораненому солдату кажуть, що він більше ніколи не ходитиме. Він у інвалідному візку, але протягом багатьох місяців бореться за відновлення здоров’я, й нарешті робить перші кроки самостійно. Він символізує собою… (Одна відповідь).
Чудо сучасної медицини.
Поганих лікарів.
Силу волі.
Питання 3. Маленька дівчинка, яка пережила ядерний вибух, захворіла на лейкемію. В лікарні її відвідала подружка, яка розказала легенду, що людина зможе одужати, якщо виготовить тисячу паперових журавликів. Дівчинка розпочала виготовляти журавликів із спеціального паперу. Вона символізує собою… (Одна відповідь)