Урок 6. Символи.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Що може стати символом.
 • Які символи покращать ваш сюжет.
 • Як відшукати переконливий символ.

В хороших сюжетах використовуються символи. Символ – це те, що має високо асоціативне значення для людей. Це може бути предмет, дія, ім’я  чи подія. Символи часто трактуються різними людьми по-різному, особливо якщо це люди різної культурної чи соціальної приналежності. Щоб ваш сюжет став вагомим, варто використовувати візуальні символи. Аудиторія швидко й емоційно сприйме їх. Адже кожний символ сам по собі – це вже цікава історія.

Один зі способів створити хороший сюжет – використати мінливу інтерпретацію символу. Цікаво, наприклад, що хвиля революцій у арабському світі 2011 року отримала назву «арабська весна» - за аналогією з хвилею революцій 1848 року в Європі, що ввійшла в історію як «весна народів». Однак очікувані швидкі зміни в арабському світі не відбулися. Величезні надії змінилися на розчарування, яке знайшло своє символічне відображення. Так, першого ж дня після революції 2011 року в Лівії на стінах будинків у найбільших містах з’явилися графіті. Спочатку це були символи надії, мрій нового покоління Лівії. На сьогоднішній день ці малюнки стали символом втрачених надій і нездійсненних мрій лівійського народу.

Іноді символи могутні саме тому, що демонструють силу, витривалість. Наприклад, образ гори, непорушної навіть після землетрусу, або ж статуя видатного культурного діяча із давнини.

Надто часто в новинних сюжетах інформація подається буквально. Репортер не думає над тим, як подати інформацію або сюжет більш цікаво, з використанням символів. Візуальний контент, поданий буквально, без урахування впливу сили символів, виглядає надто спрощено. Цей недолік глибинності – перша причина нецікавих, нудних новин.

Але важливо й не зловживати символами, не використовувати їх тривіально або як пропаганду. Також варто пам’ятати, що люди сприймають символи по-різному.

Ось кілька прикладів символів і того, як вони змінили розвиток сюжету:

Під час війни солдати переслідують партизана. Мешканці села переховують його, хоча знають, що за це загрожує розстріл. Вони являють собою символ жертовності й патріотизму. Коли партизан здається і своїм життя рятує село, він стає символом героїзму й великодушності.


Під час передвиборних перегонів політик розглядає варіант використання державних коштів для своєї кампанії. Коли він приймає таке рішення, він стає символом зажерливості й корупції. Коли ж звітує про  всі фінансові джерела своєї передвиборної кампанії, стає символом чесності.


Футболіст, який забив вирішальний гол у Лізі чемпіонів й приніс перемогу своїй команді, символізує героя. Коли ж з’ясовується, що він чинить насильство в стосунках з дружиною, він виглядає як негідник.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Політик, якого звинуватили в хабарництві, знову балотується на виборах. Він символізує собою… (Одна відповідь)

 1. Зажерливість.
 2. Непідкупність.
 3. Покарання.

Питання 2. Пораненому солдату кажуть, що він більше ніколи не ходитиме. Він у інвалідному візку, але протягом багатьох місяців бореться за відновлення здоров’я, й нарешті робить перші кроки самостійно. Він символізує собою… (Одна відповідь).

 1. Чудо сучасної медицини.
 2. Поганих лікарів.
 3. Силу волі.

Питання 3. Маленька дівчинка, яка пережила ядерний вибух, захворіла на лейкемію. В лікарні її відвідала подружка, яка розказала легенду, що людина зможе одужати, якщо виготовить тисячу паперових журавликів. Дівчинка розпочала виготовляти журавликів із спеціального паперу. Вона символізує собою… (Одна відповідь)

 1. Любов.
 2. Надію.
 3. Рішучість.