Урок 4. Арка напруги.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як правильно поєднувати головне питання, кульмінацію й розв’язку у вашому сюжеті.
 • Як аркові сюжети використовуються в новинних сюжетах.
 • Як створити арку напруги без очевидної розв’язки.

На попередніх уроках ви ознайомилися з основними компонентами сюжету: головним питанням, кульмінацією і розв’язкою. Вам слід вибудувати свій сюжет так, щоб кожен елемент максимально впливав на аудиторію. Це можна здійснити за допомогою сюжетної арки, яка має й іншу назву – арка напруги. Для коротеньких сюжетів та коментарів це досить проста арка, яка може бути вибудувана в хронологічному порядку.

Захоплююча історія розвивається зазвичай від заданого головного питання до кульмінації, де буде дано відповідь на головне питання, а далі – до підбиття підсумків, розкриваючи наслідки чи результати. Найкращі історії утримують аудиторію в напрузі: «Що ж буде далі?», саме таким чином забезпечуючи перехід від одного компонента до іншого. Кожен компонент має бути представлений так, щоб посилювати напругу. Ці компоненти, або етапи, утворюють арковий сюжет.

На схемі представлена класична крива напруги в захоплюючому сюжеті. Історія розвивається шляхом поступового зростання напруги від головного питання до кульмінаційного моменту, який дає відповідь на головне питання. Це забезпечує сатисфакцію аудиторії.

Пропонована концепція прийшла з белетристики, проте вона чудово працює і в новинах, і в журналістиці загалом. Якщо ви вирішили створювати новинні сюжети, то маєте опиратися на факти і той матеріал, який зможете підібрати для цього. Але водночас ви можете створювати захоплюючі сюжети, використовуючи цю концепцію! Одначе бажання створити структуру сюжету з інтригою не має впливати на його суть і достовірність. В сюжеті ви презентуєте аудиторії свої журналістські знання й уміння. Відповідно, робота над ними вдосконалить їх. Саме ви формуєте сюжет, а не сюжет визначає ваші журналістські якості.

Арка напруги в деяких сюжетах може не дійти до кульмінації й розв’язки. Вам може знадобитися обмежена, коротка кульмінація. В окремих випадках факт відсутності негайної розв’язки можна розглядати як своєрідну кульмінацію. Наприклад, незважаючи на часті ДТП на цьому перехресті, місцева влада нічого не робить, щоб підвищити рівень безпеки людей.

Якщо ви працюєте над сюжетом, а проблема, яку ви аналізуєте, найближчим часом не буде вирішена, бажано мати джерело, яке поділиться власною думкою щодо ймовірного розвитку події. Крім того, наприкінці сюжету ви можете сказати про наступні репортажі, присвячені цій проблемі. Переконайтеся в тому, що ви звертаєтеся до головного питання в заключному слові.

Необхідно пам'ятати:

 • Сюжети будуються за принципом арки для того, щоб нарощувати напругу й зберігати інтерес аудиторії.
 • Перед тим, як ознайомити аудиторію з головним питанням, ви можете розпочати свою арку зі вступного матеріалу.
 • Враховуючи ліміт часу, не всі сюжети закінчуються розв’язкою.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Правильно чи Ні: Сильний сюжет складається зі вступного матеріалу, кульмінації й розв’язки.

Питання2. Правильно чи Ні: Я можу скористатися вступним матеріалом, щоб розпочати сюжетну лінію перед тим, як задати головне запитання.

Питання  3. Яким чином, згідно з концепцією арки напруги, вибудовується сильний сюжет? (Одна відповідь)

 1. Оскільки я використаю всі компоненти, то створю чудовий сюжет.
 2. Кульмінація – це найперше, найважливіше. Решта компонентів не такі вже й важливі.
 3. Розповідь розпочинається з опису головного питання, переходить до кульмінації й закінчується розв’язкою.

Питання 4. Як мені завершити сюжет з аркою напруги, якщо розв’язка мого сюжету не вписується у вибраний відрізок часу? (Відповідей декілька)

 1. Обірвати сюжет на кульмінації.
 2. Я можу завершити сюжет анонсом наступних репортажів з цієї ж проблеми.
 3. Завершити сюжет словами «Далі буде».
 4. Бажано запросити джерело, щоб порозмірковувати про ймовірні наслідки.