Урок 3. Розв’язка.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Значення розв’язки в вашому сюжеті.
 • Як розв’язка рухається за кульмінацією.
 • Як використати розв’язку під час створення нового сюжету.

Сюжет потребує чіткої структури – початок, середина, кінець. Для сюжету потрібне головне питання, арка напруги й кульмінація. Також йому потрібна розв’язка. Розв’язка хорошого сюжету витікає з кульмінації. Завдяки розв’язці глядач дізнається про наслідки чи ефект кульмінаційного моменту історії. Кульмінація зазвичай включає в себе важливе рішення або подію. З розв’язки аудиторія дізнається про результат цього рішення чи події.

Ви повинні побудувати свій репортаж і свій сюжет так, щоб забезпечити розв’язку. Мусите показати вплив чи наслідки кульмінації. Це може бути результат нової політики уряду, який підвищив податки на нафту, чи результати реформ у сфері освіти. Це може бути вплив запуску нового маршруту автобуса у віддалені райони області.

Іноді вам доведеться пояснити, що розв’язки немає: нічого не змінюється в результаті розвитку сюжету й кульмінації. Наприклад, ви б могли зробити сюжет про слабке управління транспортною інфраструктурою міста, в якій голова й депутати міської ради пообіцяли виправити ситуацію. Ваша кульмінація – це або обіцянка, або драматичне висвітлення проблеми. Ваша розв’язка може показати, що насправді нічого не змінилось.

Наступні приклади засновані на дискусії з Уроку 2 «Кульмінація»:

Кульмінація «Політик визнаний винним у корупції».
Розв'язка «Він утік із країни».


Кульмінація «Після повені вціліли тільки 10 будинків».
Розв'язка  «Мешканці села разом відбудовують зруйновані будинки».


Кульмінація «Аналіз ДНК підтвердив, що знаменитість – насправді батько дитини».
Розв'язка «Вона вимагає 1 млн. доларів».

Необхідно пам'ятати:

 • Розв’язка пояснює наслідки чи ефект від кульмінації вашого сюжету.
 • Розв’язка повинна зв’язувати сюжет, завершуючи арку напруги, яка почалася з основного питання й перейшла в кульмінацію.
 • В новинах основним завданням розв’язки може бути не завершення сюжету, а підведення до вашого наступного матеріалу на цю тему і відповідно, представлення нового головного питання.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. В цих сюжетах іде мова про масове отруєння дітей у садку. Яка з запропонованих розв’язок витікає з кульмінації? (Одна відповідь)

 1. Кульмінація: «Кухарі використовували молочні продукти невідомого походження з закінченим терміном придатності для приготування каші». Розв’язка: «Робота слідчої групи триває».
 2. Кульмінація: «Постраждало 12 дітей». Розв’язка: «Головний лікар дитячої міської лікарні №2 повідомив про те, що стан дітей стабілізовано».

Питання 2. В цих сюжетах іде мова про демонстрацію на центральній площі міста. Яка з запропонованих розв’язок витікає з кульмінації? (Декілька відповідей)

 1. Кульмінація: «Введення нових ставок податків для малого й середнього бізнесу». Розв’язка: «Президент наклав вето на новий податковий закон».
 2. Кульмінація: «Президент відмовляється йти в відставку». Розв’язка: «Демонстранти оголосили голодування».
 3. Кульмінація: «Демонстранти будують барикади з підручних матеріалів». Розв’язка: «Поліція будує барикади зі щитів».

Питання 3. В цих сюжетах говориться про травмованого футболіста. Яка з запропонованих розв’язок витікає з кульмінації? (Одна відповідь)

 1. Кульмінація: «Реабілітаційний період триватиме два місяці, після цього він повністю відновить сили». Розв’язка: «Футболіст прагне продовження спортивної кар’єри».
 2. Кульмінація «Незважаючи на пропозиції інших клубів купити гравця, головний тренер команди не відпускає футболіста». Розв’язка: «Футболіст втрачає свої рекламні контракти».