Урок 2. Кульмінація.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Роль кульмінації в сюжеті.
 • Як кульмінація може бути включена в новий сюжет.
 • Взаємозв’язок кульмінації з головним питанням.

Хороші сюжети, побудовані на головній ідеї, знайомлять нас із конфліктною ситуацією чи певною проблемою, та обов’язково представляють глядачам одну або кількох дійових осіб. Ідея в цих сюжетах розвивається через так звану арку напруги до кульмінації – вищої точки напруги, протистояння тощо. В хорошому сюжеті все, що передує кульмінації, фактично вибудовує її.

Проте одна з найбільш розповсюджених проблем новинних сюжетів – це відсутність чіткої структури сюжету й кульмінації. Глядача не проводять через так звану арку сюжету, не підводять до кульмінації. Окремі факти нанизуються один на другий і подаються в форматі звичайного переліку подій. Відповідно сюжет розвивається від початку до кінця без істотного напруження чи хвилювання.

Під час підготовки репортажу журналіст має подбати про структуру й кульмінацію. В хорошому сюжеті обов’язково є епізоди й події, що підвищують напруження й примушують аудиторію уважно стежити за розвитком сюжету, одночасно підводячи її до кульмінації. А кульмінація – це момент відповіді на головне питання сюжету. Дуже важливо, щоб кульмінація дала відповідь на головне питання сюжету, інакше сюжет вийде незавершений, глядачі будуть незадоволені й можуть відчути себе обдуреними.

Ось кілька прикладів кульмінації, яка може слугувати відповіддю на головне питання:

Головне питання «Політичний діяч доведе свою невинуватість?»
Кульмінація «Його визнали винним у корупції».


Головне питання «Невже повінь зруйнує село?»
Кульмінація «Залишилося всього 10 незруйнованих будинків».


Головне питання «Знаменитість направду батько дитини цієї жінки?»
Кульмінація «Аналіз ДНК показав, що таки він батько дитини».

Необхідно пам'ятати:

 • Кульмінація повинна відповісти на ваше головне питання.
 • Матеріал, який ви збираєтеся викласти, визначає рамки кульмінації й може змінити головне питання.
 • Поміркуйте над потенціалом вашого власного голосу для відповіді на кульмінаційне запитання, якщо це не випливає з поданого матеріалу, використовуючи оповідь. Але ніколи не вигадуйте фактів, яких не існує.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Яка з кульмінацій відповідає на головне питання в сюжетах щодо масового отруєння в дитячому садку? (Одна відповідь)

 1. Головне питання: «Чому сталося масове отруєння дітей?» Кульмінація: «Кухарі використовували молочні продукти з закінченим терміном придатності для приготування каші».
 2. Головне питання: «Чи будуть покарані винні?» Кульмінація: «Винних немає».
 3. Головне питання: «Скільки дітей постраждало?». Кульмінація: «Ще не підраховано».

Питання 2. Яка з кульмінацій відповідає на головне питання в сюжетах про демонстрацію на центральній площі міста? (Відповідей декілька)

 1. Головне питання: «Чому люди вийшли на демонстрацію?». Кульмінація: «Введення нових ставок податків для малого й середнього бізнесу».
 2. Головне питання: «Президент піде в відставку?». Кульмінація «Президент відмовляється йти в відставку».
 3. Головне питання: «Яку позицію займають силові структури?». Кульмінація: «Силові структури – це міліція, армія тощо».
 4. Головне питання: «Чи готові демонстранти до відкритого протистояння зі силовими структурами?». Кульмінація: «Демонстранти встановлюють барикади з підручних матеріалів».

Питання 3. Яка з кульмінацій відповідає на головне питання в сюжеті про травмованого футболіста? (Одна відповідь)

 1. Головне питання: «Чи зможе він відновитися, щоб зіграти на чемпіонаті світу?» Кульмінація: «Його випишуть з лікарні в день початку чемпіонату».
 2. Головне питання: «Він узагалі зможе колись знову грати в футбол?» Кульмінація: «Реабілітаційний період триватиме два місяці , а потім він цілком відновить свої сили».
 3. Головне питання: «Збережеться його трансфер?». Кульмінація: «Незважаючи на пропозиції інших клубів придбати гравця, головний тренер команди не відпускає футболіста».