Урок 1. Головне питання.

Коли люди читають статтю чи дивляться відеосюжет у новинах, вони прагнуть отримати інформацію, яка б стосувалася їхнього життя. З перших секунд сюжет повинен зацікавити ба навіть заінтригувати вашу аудиторію! Читачеві, слухачеві, глядачу має стати зрозуміло, яку ж інформацію надасть йому пропонований сюжет, яке головне питання ставиться та яка на нього буде відповідь. Ось це ваше головне, центральне завдання. Якщо в новині немає чітко поставленого запитання або ж не існує відповіді на нього, аудиторія відчуватиме невдоволення або, що ще гірше, ви своїм сюжетом введете її в оману.

Справжній виклик для журналіста – це те, що підготовлений ним матеріал не завжди відповідає його ж очікуванням і сподіванням. Буває, що складно визначити головне питання сюжету на самому початку роботи над матеріалом. А іноді, вже під час роботи над сюжетом, головне питання може зазнати змін. Вам слід все це враховувати під час підготовки сюжету й будувати його таким чином, щоб у ньому обов’язково було поставлене головне питання й дана відповідь на нього.

Запитання, на яке, згідно з очікуваннями аудиторії, має прозвучати відповідь у цьому сюжеті, ставиться на самому початку сюжету. В процесі розвитку й редагування сюжету це питання завжди повинне залишатися в центрі вашої уваги. Головне питання часто фокусується на емоційних наслідках, а не на інформації й фактах. Вибудуйте ваш сюжет навколо головного питання, а не тільки навколо відповідей на найпростіші, обов’язкові для новинних сюжетів запитання «хто», «що», «де», «коли», «чому» і «як». Факти – це невід’ємна частина новинного сюжету, але їх слід подавати за допомогою сюжетної лінії. Запитання, навколо якого вибудовується сюжет: «А що ж буде далі?». Саме сюжет визначає подачу фактів, а не навпаки. Зрозуміле, чітко поставлене головне питання – ось відправна точка, від якої розпочинається чудовий сюжет.

Ось кілька прикладів:

У новинному сюжеті про крадіжку суспільної власності, приміром, лічильників тепла в багатоквартирних будинках, може постати таке головне питання: «А  чи буде відшкодовано втрати мешканцям цих будинків?» Репортаж в форматі новинного сюжету повинен подати короткий огляд прецеденту. Якщо це - головне питання, то сюжет повністю має бути вибудуваний навколо нього і для вас воно завжди повинне залишатися основним.


У новинному сюжеті про проблеми одруження знаменитих людей головне питання може бути таке: «А чи будуть вони завжди разом, чи розлучаться?» Це головне питання допомагає обрамити сюжет, спрямувати його й змусити аудиторію весь час запитувати: «Що ж буде далі?»


Головне питання термінового випуску новин щодо ДТП може стати наступним: «Скільки людей постраждало?», «Чи всі постраждалі виживуть?». Якщо винний у аварії втік, то виникає питання: «Чи впіймають винного в тому, що сталося?». Якщо винуватець – високопоставлена особа: «Він буде покараний чи уникне покарання?». Все це достойні головні питання, що допомагають спрямувати сюжет.


Ще один спосіб подумати над головним питанням – це спитати самого себе: «Що в цій історії найбільше зацікавить мою аудиторію?», «Чому аудиторія тривожиться з цього приводу?» або «Що аудиторія хоче знати насамперед?».

Як видно з поданих прикладів, з однієї події може витікати більш ніж одне головне питання, яке потребує розгляду. Вибір одного головного питання допоможе вам сфокусувати репортаж і сюжет. Навіть якщо ви більш детально будете все аналізувати. У випадках, коли перед вами більш ніж одне головне питання, ви маєте нагоду створити більше, ніж один сюжет, наприклад, цикл сюжетів.

Необхідно пам'ятати:

 • Головне питання не завжди очевидне на самому початку сюжету.
 • Ваше головне питання може змінитися, якщо під час роботи над сюжетом виникнуть якісь непередбачені обставини. Так зазвичай працюють досвідчені журналісти. Переконайтеся в тому, що головне питання змінилося разом із сюжетом.
 • Не важливо, де проявиться ваше головне питання. Не важливо, що воно може змінитися. Але важливо, що ви завжди маєте тримати це питання в центрі своєї уваги й забезпечити на нього зрозумілу й чітку відповідь.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Яке з цих головних питань у сюжеті про масове отруєння в дитсадку допоможе створити сильний сюжет? (Відповідей декілька)

 1. Чи продукти були свіжими?
 2. Чи працюють на кухні холодильники?
 3. Чому сталося масове отруєння дітей?
 4. Скільки дітей постраждало?
 5. Чи миють підлоги в дитячому садку?
 6. Чи будуть покарані винні?

Питання 2. Яке з цих головних питань про демонстрацію на центральній площі міста допоможе створити сильний сюжет? (Відповідей декілька)

 1. Скільки людей взяли участь у демонстрації?
 2. Якими вулицями пройшли демонстранти?
 3. Під чиїми прапорами люди стоять на площі?
 4. Чому люди вийшли на демонстрацію?
 5. Чи піде президент у відставку?
 6. Яку позицію займають силові структури?
 7. Чи готові демонстранти до відкритого протистояння зі силовими структурами?

Питання 3. Яке з цих головних питань у сюжеті про футболіста, який отримав травму під час гри, допоможе створити про нього гарний сюжет? (Відповідей декілька)

 1. Чи зможе він своєчасно відновитися для участі в чемпіонаті світу?
 2. Який ступінь ушкодження?
 3. Хто травмував гравця?
 4. Чи зможе він узагалі колись знову грати в футбол?
 5. Чи оплатить страхова компанія лікування гравця?
 6. Трансфер збережеться?
 7. Які причини травматизму в сучасному футболі?