Урок 5. Глибинний сенс.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як глибинний сенс покращить ваш сюжет.
 • Як використовувати глибинний сенс у новинних сюжетах.
 • Як глибинний сенс може вплинути на інші елементи сюжету.

Сильні сюжети додають глибинного сенсу звичним подіям в оповіді. Вони закликають до універсального людського досвіду й глобальних змін, з якими ми всі стикаємося в житті. Таким чином, аудиторія може відчути себе співпричетною до подій, що відбуваються. Це може стосуватися втраченого кохання, моральної дилеми, економічних проблем, реалізації мрії чи боротьби зі смертю. Це те, про що насправді може бути сюжет, і те, на чому заснований його вплив. Кожний хороший сюжет має набагато ширшу основу, ніж негайна кульмінація.

Коли хтось із глядачів (читачів) розпізнає глибинний сенс, у нього/неї виникає міцний емоційний особистий зв'язок із сюжетом, а це збільшує ймовірність того, що людина запам’ятає вашу історію. Важливо сфокусуватися на глибинному сенсі вашого сюжету, спитавши себе, який вплив він може справити на аудиторію. Запитайте себе, які ж глобальні теми зачіпає ваш сюжет.

Зрозуміло, що різні групи людей сприйматимуть глибинний сенс вашого сюжету по-своєму. Отож під час пошуку глибинного сенсу вашого сюжету переконайтеся в тому, що ви врахували специфіку визначеної вами аудиторії. Якщо ж ви не зовсім упевнені в тому, який глибинний сенс відчує аудиторія в вашому сюжеті, то він може й не вплинути на неї всупереч очікуванням автора.

Ось деякі приклади глибинного сенсу кількох сюжетів:

На війні солдати переслідують якогось чоловіка. Вони погрожують, що спалять село, якщо він їм не здасться.

Головне питання: «Чи чоловік здасться в руки військових?»
Кульмінація: «Він здається, хоча знає, що його вб’ють, зате мешканці села залишаться живими».
Глибинний сенс: «Є ще люди, які готові віддати своє життя за інших». Ще глибший зміст: «Іноді варто пожертвувати одне життя, щоб урятувати багато інших життів».


Під час президентських перегонів політик отримує можливість використати компромат супроти свого головного опонента.

Головне питання: «Чи він використає цю інформацію-компромат?»
Кульмінація: «Так, компромат опублікований на перших шпальтах газет».
Глибинний сенс: «Іноді жадання влади перемагає моральні принципи».


У школах міста швидкими темпами розповсюджується вірусна інфекція.

Головне питання: «Чи оголосять карантин?»
Кульмінація: «Мер прийняв рішення оголосити карантин у всіх навчальних закладах міста».
Глибинний сенс: «Іноді вольове рішення однієї людини рятує життя й здоров’я інших людей».


Неважливо, як аудиторія сприймає запропоновані вами варіанти кульмінації, - вважає їх правильними чи ні, розумними чи дурними. Важливо, що аудиторія розуміє: кожен може здійснити той чи інший вибір, адже тут є універсальний людський досвід. Важко було б не погодитися з тим, що саме це поглиблює зміст сюжету. Сюжети й програми без глибинного сенсу не справляють потрібного впливу на аудиторію. Вони не спонукають до дискусії, не запам’ятовуються.

Необхідно пам'ятати:

 • Всі складові частини сюжету треба задіяти, щоб забезпечити глибинний сенс.
 • Досягти глибинного сенсу – це не те саме, що висловити в сюжеті свою власну думку. Він надає завершеності сюжету й виводить на більш широку культурну чи соціальну проблематику.
 • Глибинний сенс сприймається по-різному залежно від соціального та культурного рівня аудиторії.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Який сенс щодо кульмінації сюжету глибший? Юрист використав особисту інформацію клієнта для власної мети, що згодом призвело до повної втрати його репутації й практики. (Одна відповідь)

 1. Якщо хоч раз втратиш довіру, відновити її майже ніколи не зможеш.
 2. Варто було бути більш обережним.
 3. Якби знав, де впадеш…

Питання 2. Який сенс щодо кульмінації сюжету глибший? Пораненому солдату кажуть, що він більше ніколи не ходитиме. Він у інвалідному візку, але протягом багатьох місяців бореться за відновлення здоров’я, й нарешті робить перші кроки самостійно (Одна відповідь).

 1. Лікарі часто помиляються.
 2. Це випадковість.
 3. Сила волі й рішучість дають дивовижні результати!

Питання 3. Визначте глибинний сенс сюжету: політик прийшов до влади, пообіцявши поліпшення життя малозабезпечених громадян. Перебуваючи на посаді, він жодного разу не прийшов у сесійний зал міської ради, зате свій добробут покращив мало не в десятки разів. І от на чергових виборах він знову висуває свою кандидатуру, але вже не проходить до ради. (Одна відповідь)

 1. Якщо б він розщедрився, зміг би виграти.
 2. Час висувати йому звинувачення в корупції.
 3. Хто вчора збрехав, тому завтра не ймуть віри.