Урок 5. Запис: поради й методи.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Які методи запису використовувати, щоб уникнути проблем, що досить часто виникають під час запису аудіоматеріалу за допомогою мобільного пристрою.
 • Як визначити потенційні причини поганого звуку.

Записати аудіо легко, та є ймовірність зіпсувати запис і він буде непридатний для використання. Щоб цього не сталося, вам потрібно застосувати на практиці кілька простих речей – під час запису інтерв’ю, допоміжного аудіо чи свого власного голосу. Дотримуючись цих кроків, ви можете уникнути та попередити проблеми з записом аудіо. Після того, як аудіоматеріал погано записаний, його вкрай важко врятувати.

Шум від дотику і положення руки

Під час підготовки до запису тримайте ваш пристрій зручно і природно. Не стискайте його міцно, щоб можна його утримувати впродовж тривалого часу. Інакше ви почуєте шуми у вашому записі. Це відбувається через переміщення мікрофону під час запису, коли рука або інший предмет торкаються мікрофона.

Якщо ви повинні тримати записуючий пристрій протягом усього інтерв’ю, підставте лікоть. Краще сісти й поставити лікоть на стіл, витягнувши руку в бік респондента.

Приклад шуму при дотику руки

Тримайте мікрофон нижче, ніж рот респондента, щоб потік повітря, який виходить з його/її рота, не створював шиплячих звуків чи лясків під час запису.

Якщо між вами й респондентом є стіл, ви можете розмістити пристрій на столі. Але переконайтесь, що ніхто не доторкається до стола, не стукає по ньому, інакше це може викликати різкий шум. 

Існує кілька типів підставок для ручних записуючих пристроїв чи смартфонів, щоб тримати їх під час інтерв’ю. Ви можете зробити свою власну підставку з підручних матеріалів. Підійде все, за допомогою чого можна розмістити пристрій на рівні з обличчям респондента.

Гудіння і фоновий шум

Перш ніж розпочати запис, визначте наявність звуків, які можуть вам запис зіпсувати. Наприклад, звуки кондиціювання повітря та інших приладів. Коли ви приїдете на місце, зверніть увагу на всі звуки, навіть ледве чутні. Дізнайтеся, чи є голосні прилади, які можна вимкнути на час запису. Або запропонуйте змінити місце інтерв’ю заради якості звучання. Більшість людей зрозуміє і довіриться вашому досвіду в цьому питанні.

Приклад шуму від кондиціонера

Резервне копіювання та зберігання файлів

Отже, ви здійснили запис вашого аудіо. Якщо ви не завантажуєте його одразу після запису в інтернет, завжди є ризик, що ваші аудіофайли загубляться, можуть бути пошкоджені чи видалені. Тому важливо завантажити ваші записи якомога швидше на ваш комп’ютер, а ще краще – зберегти копію на зовнішньому жорсткому диску. У професійних медійників зазвичай є чисельні резервні копії їхнього контенту на випадок, якщо їх комп’ютер або один із резервних дисків будуть пошкоджені чи їх просто вкрадуть.

Не забувайте також маркувати і систематизувати свої аудіофайли. StoryMaker надає можливість робити мітки на окремих кліпах; ця функція може навіть допомогти згадати важливі деталі. Оберіть ім’я, яке міститиме в собі назву проекту та якусь іншу ідентифікацію, що розповість вам про одну з частин цього проекту.

Необхідно пам'ятати:

 • Завжди думайте про те, як задовго ви повинні будете тримати в руці записуючий пристрій, перш ніж закінчиться інтерв’ю. Для більш тривалих інтерв’ю знайдіть зручне місце, де можна сісти або стати так, щоб не потрібно було змінювати положення руки з записуючим пристроєм.
 • Використовуйте поверхню, а також підставки, на які можна поставити записуючий пристрій на зручній відстані від респондента.
 • Коли ви вперше приїжджаєте на місце проведення інтерв’ю, огляньте приміщення на предмет звуків, які можуть зашкодити якості аудіоматеріалу.
 • Зберігайте резервні копії ваших аудіофайлів і робіть на них мітки.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Що таке шум від дотику? (Одна відповідь)

 1. Музика відомого композитора.
 2. Фоновий шум від кондиціонера.
 3. Звуки, що відволікають, коли ви змінюєте положення руки або рухаєтесь, доки тримаєте записуючий пристрій.
 4. Перешкоди, тобто вимкнення шумових приладів.

Питання 2. Що зі списку можна використати, щоб попередити перешкоди й не рухати рукою під час запису? (Одна відповідь)

 1. Стіл.
 2. Підставку для мікрофона.
 3. Стіну.
 4. Все перелічене.

Питання 3. Коли ви маєте вирішувати проблему щодо шуму від кондиціонера чи інших приладів? (Одна відповідь)

 1. Коли ви приїхали на місце проведення інтерв’ю, до проведення запису.
 2. Посеред інтерв’ю.
 3. В процесі редагування.
 4. Вимкнути всі прилади за 24 години до інтерв’ю.

Питання 4. Що НЕ є доброю стратегією захисту ваших даних після запису? (Одна відповідь)

 1. Тримати файл на своєму смартфоні та більше нікуди його не копіювати.
 2. Скопіювати файл на свій комп’ютер і на зовнішній жорсткий диск.
 3. Завантажити файл куди-небудь в інтернет, де ви зможете згодом отримати до нього доступ.
 4. Надіслати собі копію файлу електронною поштою.