Урок 3. Типи сюжетів.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як тип сюжету допомагає оживити ваш стиль створення й презентації аудіоматеріалу.
 • Як визначитися з голосами, потрібними для сюжету.

Залежно від того, про що ваш сюжет, та від того, з якого боку ви хочете до нього підійти, ви маєте використовувати різноманітні стилі створення й презентації аудіо.

Ви можете опинитися в центрі подій або розгортання іншої діяльності. У цій ситуації особливий стиль аудіорепортажу стане найбільш доречним. З іншого боку, можливо, ви працюєте над біографічним нарисом або проблемним сюжетом, де використовуються різноманітні докази й аргументи, а для цього потрібен інший підхід.

Для кожної ситуації можна знайти декілька підходів. Тому пропонуємо деякі конкретні поради й рекомендації, яких ви можете дотримуватися, щоб якнайкраще представити певні типи сюжетів.

Основні/Екстрені новини

Екстрений новинний репортаж (важливі політичні новини, стихійні лиха) вимагає аудіосупроводу, мета якого – пояснити, що відбувається, підбити підсумки ключових подій, повідомити про головних персонажів та іншу інформацію, відому на цю мить. Такі репортажі часто повідомляють про події, які ще не завершилися, отже, на деякі питання відповіді ще немає – це буде метою наступного репортажу. В сюжетах екстрених випусків новин саме голос репортера на місці події може пояснити слухачам, що вже відомо і що відбувається довкола. В окремих випадках сюжети екстрених випусків новин можуть передаватися з віддаленої точки. Вони засновані на звітах, отриманих від посередників в тому випадку, коли бути на місці події неможливо. Критично важливо, щоб ви у сюжеті змогли відповісти на такі запитання: «хто», «що», «де», «коли» і «як».

Репортажі про події

На відміну від сюжетів екстрених новин, події, як правило, плануються. Це дає можливість репортеру заздалегідь підготуватися до того, як він чи вона хотіли б подати цей епізод. Аудіорепортаж про подію має збагатити інформацію, яка відповідає на запитання «хто?», «що?», «де?», «коли?» і «як?». Також корисно мати в запасі інтерв’ю чи коментарі від учасників, які можуть надати додаткову інформацію чи поділитися власними спостереженнями. Адже в подіях часто наперед визначені основні учасники, зокрема, почесні гості чи доповідачі, з якими можна зв’язатися заздалегідь, щоб запланувати інтерв’ю. Навіть якщо ви приймете рішення не використовувати аудіо з цих інтерв’ю, записати їх і приберегти цей аудіоматеріал як альтернативу для остаточного матеріалу – зовсім не зайве.

Приклад репортажу з місця події

Як і в більшості типів аудіосюжетів, саме ваш голос може оповідати про те, що відбувається, й пояснювати, чому це відбувається. Оповідачем може бути хтось у студії чи на місці події, щоб ввести слухача в курс подій та сказати вступне слово перед інтерв’ю.

Проблемні сюжети

Цей вид аудіоматеріалу зазвичай цілком і повністю висвітлює одну-єдину тему. Щоб усе детальніше розповісти, заздалегідь планується проведення досліджень і презентацій, а також збір довідкової інформації (фактів). Такий сюжет вимагає більш ретельної й різнобічної підготовки. В ньому має бути обов’язково аудіозапис ключових персонажів, щоб представити слухачам різні, іноді протилежні, точки зору, надавши слово кільком спікерам, досвідченим щодо цієї теми. Це підвищить якість документального сюжету.

Приклад сюжету

Приклад сюжету з кількома учасниками

Проблемні сюжети можуть бути висвітлені з використанням різноманітних форматів і включати оповідь, щоб пояснити довідкову інформацію (зібрані факти) і підготувати слухача до інтерв’ю та решти частин сюжету.

Необхідно пам'ятати:

 • Переконайтеся в тому, що скрізь, де це можливо, висловлені думки та інтерв’ю від першоджерела.
 • Добре, коли в сюжеті використано кілька точок зору.
 • Включіть у ваш сюжет різні джерела.
 • Переконайтеся, що в сюжеті висловлені відповіді на класичні запитання «хто?», «що?», «де?», «коли?» і «як?»
 • Чітко ведіть оповідь і сфокусуйте свою увагу на єдиній, головній темі в кожному сюжеті.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Головна мета сюжету екстрених новин – це… (Одна відповідь)

 1. Зробити довгий детальний аудіорепортаж з вичерпними дослідженнями та чисельними інтерв’ю.
 2. Представити шановного гостя, який виступає на спеціальній конференції.
 3. Підбити підсумок: яка інформація доступна стосовно того, що зараз відбувається. Наслідки до кінця ще невідомі і потребують наступних репортажів.
 4. Жоден з перелічених варіантів.

Питання 2. Перевага аудіорепортажу про захід (подію) - … (Одна відповідь)

 1. Ви можете підготуватися заздалегідь, провівши дослідження, призначивши інтерв’ю, що стосуються цього заходу.
 2. Ви не маєте часу на дослідження, просто говорите про те, що знаєте.
 3. Під час заходу брати інтерв’ю неможливо.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 3. В яких видах аудіосюжетів може використовуватися оповідь? (Одна відповідь)

 1. Репортаж про проблему.
 2. Репортаж про подію.
 3. Репортаж про людину.
 4. Всі перелічені варіанти.

Питання 4. Для того, щоб створити високоякісний проблемний сюжет, важливо… (Одна відповідь)

 1. Донести свою, авторську точку зору.
 2. Донести до слухача думку державного чиновника, відповідального за обговорюване питання.
 3. Представити як мінімум дві позиції щодо даної проблеми.