Урок 4. Розкадрування плану запису.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

 • Як планувати окремі блоки, необхідні для створення вашого сюжету.
 • Відмінності між різними частинами вашого сюжету.
 • Як зрозуміти, яке звукове наповнення, крім людей, які говоритимуть, потрібне для сюжету.

Для створення завершеної розповіді потрібен продуманий план. Накидайте план, в якому запишіть, хто буде давати інтерв’ю, які будуть запитання, коли необхідно завершити монтаж аудіороликів та інші важливі вказівки, які необхідно виконати для завершення вашого сюжету.

Вступ

Будь-яка історія, зокрема, аудіосюжет, потребує вступу, який також називають основою. Вступ повинен привернути увагу слухача, чітко пояснити, про що цей сюжет, подати найважливіші факти й визначити джерело інформації. Чим привабливішим і переконливішим він буде, тим більше шансів, що люди будуть слухати продовження сюжету.

Професійне вступне слово

Ваша це думка чи чиясь інша, вам буде потрібне формулювання, яке пояснить тему, - чому ця тема повинна бути цікавою для аудиторії і як саме ця деталь розвиватиме сюжет. Варто подати трохи довідкової інформації по темі або ж нагадати про недавні події, якщо це доречно. Ви також можете прикинути, що буде відбуватися в ролику, відзначити, чи будете використовувати інтерв’ю або звуки під час проведення заходу.

Приклад професійного вступного слова в репортажі

Особисте вступне слово

Іноді вступне слово може бути більш особистим, з поясненням, хто говорить, і поданням деяких фактів про цю людину. Найпростіший спосіб – це зробити свій власний вступ, привітати аудиторію, представитися й розповісти, яка тема чи зміст цього сюжету.

Приклад особистого вступного слова в репортажі

Інтерв’ю

Завжди готуйте запитання перед тим, як провести інтерв’ю, яке стане частиною вашого сюжету. Ці запитання не лише допоможуть вам спланувати інтерв’ю, вони також стануть опорними точками, якщо ви забудете, про що хотіли запитати, або вирішите, що з попереднім запитанням щось не виходить, і вам треба рухатися далі. Проаналізуйте ці запитання – чи вибудувані вони так, щоб отримати детальні та цікаві відповіді замість «так» чи «ні». «Так» або «ні» не цікавлять слухачів.

Додаткові звуки

Під час планування вашого сюжету разом з урахуванням думок та точок зору, які ви хочете почути, обдумайте, які звуки допоможуть аудиторії уявити сюжет. Ймовірно, вам потрібен буде звуковий фон, який забарвлює сюжет, кілька голосів за кадром і вступ. Якщо це захід за участю багатьох людей, ви маєте спланувати, які фрази з заходу будете використовувати, як можна їх записати чи отримати готовий запис, якщо він наявний. Представивши себе як гість чи інтерв’юер, ви також можете вставити частину запису, яка ілюструє сюжет. Звук іноді може бути оманливий, тому корисно додати голос, який пояснить те, що вже почуте, коли воно відбувалося й де саме. Плануючи вашу історію, ви можете обрати спосіб, що допоможе пояснити все якомога краще. Можливо, вам хочеться, щоб аудиторія спочатку почула звуки протесту, спортивної події чи торжества, а вже потім коментувати почуте. Або ж ви можете на самому початку пояснити, що аудиторія почує надалі, й після цього відтворити запис.

Приклад використання звукового фону

Заключна частина

Ваше закінчення може включати нові запитання для наступного репортажу або розповіді. Коротко нагадайте аудиторії, що відбулося, і декотрі з найяскравіших моментів усієї історії, щоб їх запам’ятали. Якщо буде продовження сюжету, в закінченні можна сказати про це або про наступний репортаж, який буде побудований на питаннях, що обговорювалися в цьому сюжеті.

Приклад заключної частини сюжету

Необхідно пам'ятати:

 • Почніть з передмови, в якій поясніть тему й чому вона актуальна для аудиторії.
 • Подумайте, які додаткові звуки допоможуть розповісти вашу історію. Запишіть їх заздалегідь й додайте пояснення про те, що відбувається в сюжеті.
 • Кінцівка зі сильною заключною частиною узагальнює ключові моменти й майбутні запитання чи аудіосюжети, які можуть продовжити той, що вже прозвучав.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Хороший вступ має включати… (Відповідей декілька)

 1. Вступ оповідача.
 2. Попередній огляд теми, про що й про кого піде мова.
 3. Пояснення всього, що можна дізнатися з цієї програми.
 4. Вигуки ваших шанувальників.

Питання 2. Ви можете попередньо ознайомити учасника вашого інтерв’ю з запитаннями… (Одна відповідь)

 1. Завжди.
 2. Ніколи.
 3. Це ваш вибір.
 4. Усе перелічене.

Питання 3. Що НЕ є прикладом допоміжних звуків, які здатні допомогти проілюструвати ваш сюжет? (Одна відповідь)

 1. Звуки мітингувальників для сюжету про акцію протесту.
 2. Голосна музика для розповіді про старий книжковий магазин.
 3. Виступ політика для сюжету про політичні перегони.