Урок 6. Як ефективно використовувати псевдоніми.

З цього уроку ви дізнаєтесь:

  • Як анонімність захищає вашу особу.
  • Як тимчасові мітки можуть розкрити вашу особу.
  • Як зберегти вашу анонімність у інтернеті.

Якщо вам або вашому джерелу загрожує небезпека, ви мусите вжити додаткових заходів, щоб захистити себе від фізичної загрози. Один із них – псевдонім. Журналісти й джерела, що перебувають під загрозою, часто використовують псевдоніми, щоб захистити справжнього себе. Але пам’ятайте: використання псевдоніма не означає, що ви завжди будете інкогніто. Якщо ви скористаєтеся своєю звичайною поштою чи телефоном, використовуючи свій псевдонім, це додасть додаткових рис вашій особі. Коли ви спілкуєтеся засобами цифрових комунікацій, ви можете залишити підказки щодо своєї справжньої особи.

Ті, хто веде (або підтримує) інтернет-блог чи інтернет-форум, мають знати, що їх анонімність не гарантована одним лише використанням псевдонімів. Кожен запис у блозі зберігає ІР-адресу комп’ютера (http://en.wikipedia.org/wiki/IP_address), з якого був надісланий, і чисельні інтернет-провайдери (http://en.wikipedia.org/wiki/ISP) записують увесь трафік, що пройшов через них. Тому якщо ви публікуєте конфіденційну інформацію на веб-сайті, ви маєте вжити застережних заходів, щоб вас не виявили. Ми обговорювали маскування перегляду веб-сторінок на уроці 3 за допомогою мережі TOR и I2P. Якщо вам необхідно зберегти анонімність в Інтернеті, не забувайте використовувати анонімні мережі, щоб отримати доступ до сайту й опублікувати контент.

Тимчасові мітки

Використання анонімних мереж і псевдоніма не гарантує вашої особистої безпеки в надзвичайних умовах, у псевдо- чи недемократичних країнах. Пам’ятайте: діяльність громадянського журналіста пов’язана з ризиками. Саме тому ви маєте мінімізувати ці ризики як для себе, так і для тих, хто з вами співпрацює.

Під час використання анонімних мереж для публікації критичної інформації про діяльність тих чи інших відомих осіб, представників бізнес-структур, уряду тощо третя сторона не зможе відстежити, що це саме ви надсилали дану інформацію в певний блог. Проте зацікавлені особи, представники розшукових агентств, силових структур тощо зможуть співставити, як кожного разу, коли ви заходите в Інтернет-кафе, на сайті з’являється новий пост. Власне, ваш візит в Інтернет-кафе та поява нової інформації - безпосередньо пов’язані події. Додаткові складнощі можуть з’явитися за умови ведення записів відвідувачів власником Інтернет-кафе. Щоб подолати цю складність, намагайтеся змінювати інтернет-кафе. Якщо є така можливість, попросіть колегу або друга з іншої країни надсилати статті за вас. Обов’язково використовуйте захищений сервіс веб-пошти (або шифрування), щоб надіслати статтю своєму колезі, і, якщо матеріал надає таку можливість, попросіть його/її перечекати якийсь час перед тим, як опублікувати його у вашому блозі.

Ваша особа може бути визначена не лише за ім’ям, яке ви обрали для себе чи свого джерела, ваша особа також може бути визначена за слідами вашої діяльності в реальному житті й інтернеті.

Необхідно пам'ятати:

  • Не забувайте очищувати історію браузера.
  • Використовуйте вікно інкогніто в Chrome або режим приватного перегляду в Firefox.
  • Не забувайте відключати cookies.
  • Під час публікації медіаматеріалу звертайтеся за допомогою до колег, яким ніщо не загрожує.
  • Налаштуйте автоматичну публікацію вашого медіа зі встановленням випадкового відтермінування.
  • Встановіть HTTPS у Firefox або Chrome, де це можливо.
  • Використовуйте послугу анонімності при кожному відвідуванні мережі Інтернет.

Контрольні запитання до уроку:

Питання 1. Чому я маю використовувати псевдоніми? (Одна відповідь)

  1. Тому що це більш круто, ніж моє справжнє ім’я!
  2. Щоб захистити від ідентифікації мене чи моє джерело.
  3. Для самовираження.
  4. Тому що моє ім’я вже використовується на Facebook.

Питання 2. Як приховати свої сліди в цифрових комунікаціях, щоб попередити розкриття моєї справжньої особи? (Відповідей декілька)

  1. Завжди використовуйте вікна інкогніто.
  2. Попросіть колег з іншої країни (чи населеного пункту) опублікувати медіаматеріал, коли ви не в мережі.
  3. Використовуйте TOR для підключення до мережі Інтернет.
  4. Використовуйте дві електронні адреси.

Питання 3. Якщо я використовую псевдонім… (Відповідей декілька)

  1. Я виділяюся серед інших журналістів.
  2. Я не відповідаю за мої публікації.
  3. Це додатковий захист моєї особи за умови дотримання решти правил безпечної поведінки в інтернет-мережі.
  4. Мою особу неможливо відразу ідентифікувати.