Урок 1. Як моє спілкування може наразити мене на небезпеку.

З цього уроку ви дізнаєтеся:

 • Які типи комунікацій можуть бути відстежені.
 • Як стежать за мобільними переговорами.
 • Як уникнути стеження, коли це можливо.

Зміст цього уроку, головним чином, наданий проектом Mobile Active, проектом Safer Mobile

і Tibet Action Institute.

Діяльність журналіста передбачає використання різноманітних видів електронної комунікації. В ході створення сюжету ви можете залишити цифровий слід, яким скористаються ті, хто погрожує вам чи вашим джерелам.

Треба розуміти, що робота зі слідами комунікації - це перший крок, який допоможе переконатися, що ті, хто вам погрожує, не можуть відстежити вас чи ваші джерела.

Всі стандартні методи електронної комунікації залишають сліди.

Електронна комунікація дуже різноманітна:

 • Телефонні дзвінки.
 • Текстові повідомлення (SMS / MMS).
 • Електронна пошта (E-mail).
 • Голосові з’єднання через IP(VoIP) такі як Skype, Viber або Google Hangout.
 • Перегляд web-сторінок (web-browsing).
 • Активність у соціальних мережах.

Всі види електронної взаємодії побудовані на схожих методах. З’єднання ініціюється однією особою, передається мережею та приймається іншою особою. Природа загрози міститься в виді зв’язку, який залежить від використовуваної системи.

Стеження за стільниковим зв’язком

 Зв'язок по мережі мобільного телефону заснований на пасивній системі, в якій перебуває апарат абонента, за замовчуванням під’єднаний до мережі.


Стеження за електронною скринькою через Інтернет-провайдера та національний шлюз

Перегляд веб-сторінок, електронна пошта, VIP телефонія, соціальні мережі – все це традиційно залежить від під’єднання користувача до мережі ще до того, як він почне спілкування.

Оскільки все більше користувачів покладаються на свої мобільні телефони щодо зберігання даних і використання сервісів зв’язку, всі ваші переговори значною мірою починають залежати від пасивної комунікації.

Пам’ятайте: навіть якщо ви вимкнули ваш мобільний, оператори зв’язку можуть з’ясувати, в якому місці ви знаходитеся.

Незважаючи на те, що ви можете спілкуватися за допомогою соцмережі чи електронної пошти на комп’ютері, ваш телефон отримуватиме ці дані за замовчуванням, одразу ж після першого з’єднання.

Громадянська журналістика передбачає активне використання сучасних комунікацій. В умовах соціальних потрясінь, проведення журналістських розслідувань тощо необхідно пам’ятати про безпеку. Тому подивіться на цей список інструментів для підтримки режимів приватності й автономності під час  електронного спілкування. На наступних уроках ви дізнаєтеся, як щонайкраще використати кожен вид спілкування.

Пропоновані засоби:

SMS Signal
VoIP-телефонія / Дзвінки OSTel / CSipSimple илиSignal
Анонімні засоби зв’язку Orbot
Перегляд сторінок в інтернеті Orfox
Чат ChatSecure
Електронна пошта K9Mail
Замітки NoteCipher
Паролі KeePassDroid

Як мій мобільний телефон може наразити мене на ризик?

І ваша Sim-карта, і ваш мобільний телефон самі по собі можуть розповісти, хто ви. Будь-яке повідомлення по телефону за допомогою мобільної мережі – не важливо, вхідний чи вихідний дзвінок, відправлення повідомлення, вихід у мережу Інтернет або ж навіть те, що ви залишаєтеся на зв’язку, - все це включає визначення інформації про телефон і Sim-карту.


Як SIM-карта може мене скомпрометувати?

Модуль ідентифікації абонента (SIM) зберігає інформацію про мобільний сервіс абонента. Це те, що ваш абонентський провайдер використовує для визначення того, хто ви є, спираючись на особисту інформацію чи документи, представлені вами.


Як мій мобільний телефон може мене скомпрометувати?

SIM-карта розпізнає вас, але мобільний телефон може накликати на вас неприємності. Кожний мобільний телефон має унікальний номер, міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання (IMEI). Цей номер можна відстежити в будь-який час.

Перевірте свій мобільний телефон на IMEI (часто знаходиться за акумулятором) або ж наберіть *#06# з телефону, щоб дізнатися його унікальний номер.

Ви можете припустити, що ваша SIM-карта – це єдиний спосіб для провайдера мобільного зв’язку або влади вирахувати вас чи визначити, де ви знаходитесь. Багато людей часто змінюють свої SIM-карти, але й далі використовують той самий телефон. Це помилка! Саме поєднання вашої SIM-карти (завдяки якій дізнаються, хто ви) та номера ІМЕІ (який належить вашому телефонному апарату) дає можливість постійно розпізнавати вас і стежити за вами.

Ваш мобільний телефон постійно реєструє ваше розташування на кожній стільниковій вишці, з якою він з’єднується. Вийміть акумулятор або залиште телефон удома, якщо не хочете, щоб за вами стежили. Якщо ж потрібно поспілкуватися з джерелом, зв’язатися з сайтом чи редакцією в умовах обмеженої демократії, використовуйте новий телефон і нову SIM-карту, придбані без реєстрації.


Як мій мобільний телефон вказує на моє розташування?

 Якщо ви ввімкнули свій мобільний телефон, мережі відразу стає відомо про місце вашого розташування, тріангульоване від найближчих стільникових вишок, які фіксують сигнал вашого телефону. Ваше перебування в якомусь місці можна визначити з точністю до кількох метрів в густозаселених районах, а в сільській місцевості – з точністю до кількох сотень метрів, оскільки там менше вишок. Якщо ви телефонуєте або ж отримуєте дзвінок чи текстове повідомлення, ваше розташування фіксується і записується в даних мережі. Відзначте, що саме це є завданням мобільного звязку, а не стеження. Всі мережі здійснюють тригонометричний запис вашого сигналу.


Чи може мій телефон використовуватися, щоб стежити за мною?

Навіть якщо ви не говорите по мобільному телефону, він може бути використаний як прихований мікрофон для того, щоб прослуховувати вас і тих, хто поруч з вами. Вийміть акумулятор (а не просто вимкніть телефон) чи використайте спеціальні чохли для мобільних телефонів, які блокують сигнал під час приватної бесіди. Наполегливо рекомендуємо перед використанням перевірити, чи насправді придбані вами чохли виводять апарат з зони дії мережі.

За умов нормального спілкування ваші текстові повідомлення й телефонні дзвінки може відстежити оператор зв’язку. Дзвінки можуть прослухати й записати, і запис передати (законно чи незаконно) третім особам.


Ось декотрі дії, завдяки яким ви убезпечите себе:

 • Купуйте SIM-карти за передоплатою і за будь-яких умов уникайте реєстрації на своє ім’я. Використовуйте готівку. Кредитно-дебетні операції можуть пов’язати вас з вашою SIM-картою.
 • Купіть дешевий низькотехнологічний телефон, який за потреби без жалю зможете викинути.
 • Якщо боїтеся, що за вами стежать, не просто замініть SIM-карту, позбудьтеся й телефона.
 • Перевірений і найдешевший спосіб уникнути відстежування ваших переміщень і розмов – виймання батареї з апарату мобільного телефона.
 • Завжди уникайте того, щоб передавати важливу інформацію по мобільному телефону.

Необхідно пам'ятати:

 • Ваша SIM-карта й ваш мобільний телефон можуть ідентифікувати вас.
 • Ваш мобільний телефон може бути відстежений.
 • Ваш мобільний телефон може бути використаний для прослуховування.
 • Якщо ви хоча б раз вставите вашу SIM-карту в інший мобільний телефон, то в мережі він також буде асоціюватися з вами.
 • Якщо ви хоча б раз вставите вашу SIM-карту в інший мобільний телефон, то вона також буде асоціюватися з вами.
 • Виймайте акумулятор з телефону під час групових зустрічей чи прямуванні до/від місця зустрічі, щоб уникнути відстежування вашого розташування і шляху.
 • Якщо ви боїтеся того, що недоброзичливці в даний час стежать за вами, позбудьтеся від SIM-карти й телефону, якими користуєтесь.
 • Режим «У літаку» зовсім не позбавляє небезпеки уникнення стеження. Ваш телефон однак може бути відстежений за допомогою апаратних/програмних закладок виробника.

Контрольні запитання до уроку:

Питання1. Використання яких видів спілкування може призвести до виявлення мого (мого джерела) місця перебування, пересування тощо? (Відповідей декілька)

 1. Email + SMS.
 2. Телефонні дзвінки.
 3. Письмові нотатки.
 4. Перегляд сторінок у мережі Інтернет.

Питання 2. В який момент мобільні телефони підключаються до мережі за замовчуванням? (Одна відповідь)

 1. Засобом набору номера.
 2. Під час телефонного дзвінка.
 3. Мобільні телефони постійно перебувають у пасивній комунікації.
 4. Лише коли я надсилаю повідомлення, здійснюю телефонний дзвінок чи переглядаю сторінки в мережі Інтернет.

Питання 3. Виберіть найкращий спосіб уникнути стеження по мобільному телефону, зберігаючи мобільний зв'язок. (Одна відповідь)

 1. Змінити SIM-карту.
 2. Відключити мобільний телефон.
 3. Змінити акумулятор.
 4. Використати нову, незареєстровану, SIM-карту й новий телефонний апарат.

Питання 4. Що я можу зробити, щоб уникнути прослуховування моєї розмови з джерелом за допомогою мобільного телефону? (Одна відповідь)

 1. Змінити SIM-карту.
 2. Вимкнути телефон.
 3. Перемкнути телефон у режим «У літаку».
 4. Вийняти акумулятор.

Питання 5. Як визначається, що цей телефон належить мені? (Відповідей декілька)

 1. Завдяки реєстрації SIM-карти.
 2. Через телефонний номер.
 3. Завдяки IMEI реєстрації.
 4. Через стільникові вишки.