Чотири експрес-способи впоратись із хвилюванням перед публічним виступом

«Ніяковієш, виступаючи перед аудиторією? Це чудово!» – вважає Юлія Бурковська, телеведуча і психолог. Хвилювання означає зацікавленість, а опанувати себе допоможуть прості дієві лайфхаки.


До мене в ефір – на радіо і телебачення – приходять геть різні люди: красномовні депутати і лаконічні спортсмени, розумнючі правозахисники і щебетушки-співачки.

Уявіть собі: усі вони хоч трішки, а хвилюються. А тим, хто не щодня виступає в ефірах часто взагалі відбирає мову. Пам‘ятаю, як одна дуже харизматична і впевнена у собі експертка fashion-індустрії пила в гримерці валер‘янку.

Можливо, комусь буде корисно дізнатися про психологічні прийоми зняття напруження перед «страхом сцени». Ось мій невеличкий топчик:

Дозвольте собі хвилюватися.

Так прямо і скажіть собі вголос: «Хвилювання – це природньо!». Науково доведено, що страх перед публічним виступом на фізіологічному рівні - наступний за інтенсивністю після страху смерті. Просто прийміть цей факт. Коли ви сердитеся на себе через хвилювання, це призводить до зворотнього ефекту – ментальна судома посилюється, ваша мигдалина в капкані. Тому прийміть страх і скажіть йому (а ще візажистці!) щось на кшталт: «Так, я боюся і хвилююся, і все виглядатиме трішки по-дурацьки, але я дозволяю собі виглядати схвильованою!». Ось побачите, це діє магічно! (Увага! Говоріть з візажисткою і зі звукачем, що вішає петличку! Не варто транслювати вашим глядачам про «я не професійний оратор» та інший офтоп. Від вас чекають корисної інфи з прикладами, а не усе оце).

Носіть з собою олівець!

Якщо взяти в зуби олівець і сказати скоромовку, ваш артикуляційний апарат миттєво налаштується на виразне мовлення! Особисто я щоразу промовляю веселу скоромовку часів мого сумського радіо «Всесвіт»:

Корабли лавировали-лавировали, да так и не вылавировали. Вас где-то рекламировали-рекламировали, да так и не вырекламировали. А у нас вы рекламируетесь, рекламируетесь, да и таки вырекламировываетесь! Ведь у нас самая вырекламировываемая рекламная служба в городе!

Скажіть з олівцем і те саме - без нього. Відчуваєте міць?)) Повірте, після такого крос-фіта ваш язик буде просто пурхати метеликом!

Вправа «Зайченята»

Заповніть усю аудиторію уявними зайченятками. Почніть роздивлятися їх вушка: вони аж світяться на сонечку, тремтять... ось капілярчики видно... Отже, ваша аудиторія - це зайчики, всі хто знаходяться в приміщенні - зайченята. Так, вони можуть бути неслухняними, але тоді ви легенько шльопнете неслуха по його пухнастій дупці.

Цю техніку я колись давнезно прочитала у відомого оратора Радислава Гандапаса. Працює!

Генеральний директор крісла.

Коли до тебе на інтерв‘ю ( зустріч) приходить Нобелівський лауреат чи Президент, хвилювання зашкалює. І тоді ти подумки маєш навести баланс і зтерти уявну нерівність між вами. Признач себе Генеральним директором цього крісла. Президентом Кімнати. Генсеком за цим столиком. Ви маєте бути на рівні «ти ОК і я ОК». Ти «ок» як Актор, Лауреат чи Президент. Я ж «ок» як Журналіст, Людина-в-цій-кімнаті, Звичайний-фахівець-моєї-ситуації. Ну і підготуйся, як слід. Погугли цікаве, занурся в тему, що гряде. Тоді ти справді будеш ОК, і навіть якщо чогось не знатимеш, будь спок: в епоху інформаційного шуму нормально не бути в курсі!